Tech hvg.hu 2023. október. 15. 20:03

Indul az új mobilszolgáltató: az űrből sugározzák a 4G-t bármely telefonra, világszerte elő lehet fizetni a Starlinkre

Hamarosan megkezdi a bármely okostelefonnal használható, közvetlen műholdas mobilkapcsolat tesztelését a SpaceX, első körben csak szöveges üzenetküldéssel. 2025-től azonban a tervek szerint már gyakorlatilag minden elérhető lesz, az internet és a mobilos hanghívás is.

Térerő bárhol, bármikor, még ott is, ahol eddig soha nem volt? Nem a mobilszolgáltatók gondolták meg magukat, és kezdtek a világ minden pontjára mobiltornyokat telepíteni: a Starlink, Elon Musk műholdas internetszolgáltatása kezdi meg hamarosan annak a szolgáltatásnak a bevezetését, mellyel közvetlenül lehet a műholdas hálózathoz kapcsolódni mobillal.

A SpaceX az amerikai T-Mobile-lal már korábban összefogott, hogy közösen nekilássanak az okostelefonokkal közvetlenül használható internet fejlesztésének – és már az engedélyeket is beszerezték ehhez.

Műholdról kapcsolódtak 4G-re egy sima Samsung telefonnal, olyan helyen is lehet mobilhálózat, ahol jelenleg egyáltalán nincs térerő

10 Mbit/s letöltési sebességet értek el a BlueWalker 3 műholdra kapcsolódva az AST SpaceMobile szakemberei egy teszt során, ezzel még közelebb kerülhet a műholdas mobilinternet korszaka.

Mielőtt kitérnénk a részletekre, egy kis gyorstalpaló, hogyan is működik a Starlink jelenleg: a használatához mindenképp szükség van egy köztes eszközre, mely a műholdas jelet egy kis parabolán keresztül befogja, és wifin (vagy vezetéken, LAN-on) keresztül továbbítja a csatlakozó eszközöknek.

2024-től azonban a SpaceX megkezdi a közvetlen műholdas mobilkapcsolat bevezetését, de első körben csak a szöveges üzenetküldés lesz elérhető rajta, hogy így teszteljék a rendszert, és feltárják, valamint javítsák az esetleges hibákat

2025-től már az adat- és hangszolgáltatás is elrajtol, de IoT (dolgok internete)-funkciók is elérhetőek lesznek rajta. Tehát gyakorlatilag egy az egyben azt fogja kínálni, mint egy hagyományos mobilszolgáltató.

Két kísérleti műholddal elindult az Amazon internetszolgáltatása

Az Amazon Kuiper a SpaceX közel 5 ezer műholdból álló Starlink rendszerének lesz majd a versenytársa.

Az azonban egyelőre kérdéses, hogy a műholdas 4G milyen sebességre lesz képes, de a SpaceX állítja: a böngészéshez megfelelő lesz.

A kapcsolódáshoz semmilyen speciális hardver nem szükséges, bármilyen 4G-képes mobillal lehet használni, hiszen a műholdak lesznek gyakorlatilag a „mobiltornyok”. Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy ezek a műholdak földi mobilszolgáltatók szolgáltatását fogják ily módon továbbítani, tehát ugyanúgy valamelyik operátor ügyfelének kell majd lenni a használatához. A működést az alábbi ábra mutatja be:

SpaceX

A partnerek között már számos mobilszolgáltató van, amerikai, japán és svájci is. Bizonyára ez a lista a jövőben bővülni fog, idővel az sem kizárt, hogy Magyarországon is elérhető lesz a szolgáltatás.

A műholdas mobilinternet ötletével nincs egyedül a SpaceX: az AST SpaceMobile és az AT&T is összefogott már, hogy ilyet indítson, és ők már néhány teszt mellé is pipát tehetnek. Nemrégiben ugyanis sikeresen tudott kapcsolódni az egyik műholdhoz egy Samsung Galaxy S22, hogy hívást hajtson végre – később pedig a 4G-s mobilinternetet is sikerrel tesztelték.

Az ugyanakkor egy érdekes adalék – jegyzi meg a GSMArena –, hogy a Starlink csakis szárazföldön, tavakon és partmenti területeken elérhető. Ha az ember mondjuk az óceán közepéről szeretné használni a szolgáltatást, arra külön előfizetést kell kötnie.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.