A Psyché 16 nevű aszteroida a Mars és a Jupiter pályája közötti övben kering a Nap körül. A tanulmányozásával az is kiderülhet, hogy milyen lehet egy bolygó magjának összetétele.
Útnak indította a NASA az űrszondáját a Psyché 16 nevű aszteroida felé, aminek különlegessége, hogy olyan sok nemesfémet tartalmaz, hogy minden embert milliárdossá tehetne a Földön. A Psyhcé nevű űreszköz 3,5 milliárd kilométert fog utazni, hogy elérje a célját.
Az űrszondát a SpaceX Falcon Heavy rakétája indította útnak a floridai Kennedy Űrközpontból. Miután kijutott a világűrbe, a telemetriai adatok alapján megállapították a mérnökök, hogy sérülés és probléma nélkül hagyta el a Földet.
A Psyché 16 a Mars és a Jupiter pályája közötti övben kering a Nap körül. A tudósok feltételezése szerint az aszteroida valaha egy bolygó magja lehetett a Naprendszerben. A becslések szerint 30-60 százalékban nikkelből áll, így ritka betekintést kaphatnak a kutatók abba, hogy hogyan nézhet ki egy bolygó magja.
Októberben indítja a NASA az űrszondát az aszteroidához, ami minden embert milliárdossá tehetne a Földön
A NASA Psyche nevű űrszondája a tervek szerint 2023 októberében startolhat el a Földtől, hogy hat év alatt elérje a Mars és a Jupiter közti pályán keringő Psyche 16 aszteroidát. Ha sikerül, azzal a Föld magját is jobban megismerhetjük.
A tervek szerint hat éven át tart majd az utazás az aszteroidához, majd 26 hónapon át kering körülötte az űrszonda, hogy adatokat gyűjtsön róla. Feltérképezik többek között az égitest egykori mágneses mezőjét és a gravitációját is.
A küldetéssel egy új, lézeres kommunikációs technológiát is kipróbál a NASA, ami a hagyományos rádióhullámokhoz képest 100-szorosára növeli a kommunikációs csatorna sávszélességét. Ezt a rendszert néhány héten belül kezdi el tesztelni a szervezet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.