Tech hvg.hu 2023. október. 13. 17:03

24 nap helyett 758 napon át életben maradt a majom, miután kipróbálták benne a génmódosított sertésvesét

Amerikai kutatók génmódosított törpemalacok veséjét ültették be majmokba, hogy kiderüljön, működőképes lehet-e a xenotranszplantáció, azaz az eltérő fajok közötti szervátültetés. A most elért eredményük világviszonylatban is egyedülálló.

Szenzációs eredményről számoltak be amerikai kutatók a Nature című tudományos lapban: több mint két éven át élt gondtalanul egy majom azzal a vesével, amit egy génmódosított törpemalacból ültettek át a szervezetébe.

A Science News szerint a csapat úgy módosította a sertés genomját, hogy a szervei az emberek számára is jók legyenek. Az ilyen génszerkesztés a jövőben lehetővé teheti azt is, hogy emberekbe is be lehessen ültetni a különböző állatok szerveit.

A kutatást az eGenesis biotechnológiai cég finanszírozta annak reményében, hogy a jövőben a xenotranszplantációval – vagyis a fajok közötti szervátültetéssel – lessen kezelni a globális szervhiányt. Mike Curtis, a cég vezetője szerint

sokaknak azért kell meghalniuk, mert bár meg lehetne menteni az életüket egy új szervvel, az nem áll rendelkezésre.

AMELIE-BENOIST / IMAGE POINT FR / IMAGE POINT FR / BSIP VIA AFP

A probléma megoldása xenotranszplantáció útján nem egyszerű. Ahhoz, hogy egy sertés szervét egy ember szervezete is befogadja, genetikailag módosítani kell az állatot, különben a szerv az átültetés után kilökődne. Az ember immunrendszere olyan cukrokat lát a sertésmolekulákban, amelyeket úgy azonosít, hogy azoknak nem szabadna a szervezetben lenniük. A génmódosítás után azonban van esély arra, hogy nem megtámadja, hanem befogadja azt a test.

Korábban voltak már hasonló kísérletek. 2021-ben a New York-i Egyetem tudósai egy agyhalál állapotában lévő nőbe ültettek be egy sertésvesét, hogy megnézzék, hogyan reagál arra a szervezet. Ezután jött az azóta híressé vált transzplantáció, amikor sertésszívet kapott egy 57 éves amerikai férfi. Bár nem sokkal később meghalt, a gyakorlat azt mutatta, maga az eljárás életképes lehet.

Nemrég pedig Lawrence Faucette lett a második élő ember, aki sertésszívet kapott. Rajta szeptemberben végezték el a beavatkozást, és azóta is jól van.

Újabb két emberbe ültettek sertésszívet, az eredmények biztatóak

A New York-i sebészek a genetikailag módosított szervet két olyan emberbe ültették be, akiket már csak a gépek tartottak életben.

A mostani kísérletekben kutató Curtis szerint a csapat összesen 15 majomba ültetett sertésvesét a kísérlet során. Közülük nyolc, amelyik genetikailag módosított szervet kapott, 176 napon át élt, de volt olyan állat, aki 758 napig maradt életben. Azok az állatok viszont, amelyeknél a vesét nem módosították, átlagosan 24 napig élték túl a beavatkozást.

A szakember szerint az eredmény biztató, és azt mutatja, hogy a xenotranszplantáció valós alternatíva lehet a jövőben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Gazdaság Tiszai Balázs 2025. január. 05. 07:00

És akkor dunai kilátás ezerötér' érdekel, Bástya?

Lekordonozták a Halászbástyát, hogy pénzt szedjenek a dunai panorámáért, aztán a közfelháborodás elsöpörte az egészet. Történelmi csúcsra ért a magyar háztartások eladósodottsága, miközben milliárdokat pumpálnak az Eximbankba. Egyre furcsább Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye, Tiborcz István győri üzlettársa deszkával és cukorkával repül rá Paksra, Nagy Márton testvérének köre meg napelemparkot épít. Merre lesz a Mere? Ez a HVG első heti gazdasági összefoglalója 2025-ben.