Generációkon átívelő következményei lehetnek az aszpartámfogyasztásnak, derül ki egy frissen bemutatott állatkísérletből.
Meglepő megállapításokra jutott egy friss, az aszpartám nevű mesterséges édesítőszerrel kapcsolatos tanulmány: e szerint – hím egereken végzett kísérletek alapján – már az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) által biztonságosnak ítéltnél lényegesen kisebb mennyiségben is tanulási- és memóriaproblémákat okozhat az édesítő.
A Scientific Reports folyóiratban nemrégiben publikált tanulmány egyik másik fontos megállapítása, hogy mindezek a problémák az egerek utódjainál is megfigyelhetők, ez alapján pedig több generáció egészségére is komoly hatásokat gyakorolhat az aszpartám fogyasztása. Azt fontos kihangsúlyozni, hogy az egérkísérletek nem jelentik azt, hogy ezek a megállapítások az emberekre is érvényesek, ám ezzel együtt azt is érdemes észben tartani: az ilyen vizsgálatok többek között azért egerekkel zajlanak, mert eredményük nem ritkán esik egybe az embereken mérhetővel.
Mint a Science Alert a tanulmány nyomán részletezi, a kísérletben részt vevő egerek az FDA által biztonságosnak ítélt napi aszpartámbevitel 7-15 százalékának megfelelő mennyiséget kapták. A tudósok kimondottan arra voltak kíváncsiak, hogy a hímek ezeket problémákat át tudják-e adni ezt az utódoknak – a legtöbb kutatás ugyanis azzal foglalkozik, hogy a vemhesség és a szoptatás során hogyan alakul az utód egészsége a különböző környezeti hatások által.
Leleplezték a tiktokos influenszereket: ezért szólt idén nyáron annyi videó arról, hogy a mesterséges édesítők egészségesek
Lehet, hogy sok százezer követője van egy, a közösségi médiában tevékenykedő influenszernek, azonban ettől még semmi garancia nincs arra, hogy igaz, amit állít. Könnyen lehet ugyanis, hogy egy nagy cég lefizeti, mint ahogyan erre most az élelmiszerekkel kapcsolatban fény derült.
Az egereket két csoportra osztották aszerint, hogy 7 vagy 15 százalékát kapták az egészséges napi aszpartámmennyiségnek az ivóvizükben, majd összevetették őket a sima ivóvizet kapó kontrollcsoporttal.
A kognitív funkciók tesztelése során az aszpartámot fogyasztó példányok több tekintetben is elmaradásokat mutattak, függetlenül a dózistól.
Miután az aszpartámot fogyasztó egereket olyan nőstény egyedekkel szaporították, melyek nem kaptak az édesítőből, kiderült, hogy az utódok is pont ugyanazon kognitív problémákat mutatták.
A kutatók még próbálnak rájönni arra, hogy az aszpartám pontosan miként gyakorolhat hatást az agyra.
Fogyasztható-e az aszpartám édesítőszer? Megszólalt a NAK a veszélyes mennyiségről
Egészséges, kiegyensúlyozott étrend mellett nem okozhat problémát az aszpartám nevű édesítőszer jelenléte az élelmiszerekben, üdítőitalokban - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Az aszpartám nemrégiben azzal került be a hírekbe, hogy a WHO az édesítőről úgy nyilatkozott „korlátozott bizonyítékok” nyomán, hogy „lehetséges, hogy rákkeltő az ember számára”.
Egy 2022-es, szintén egereken végzett kísérlet arra is rámutatott, hogy szorongóbbá is teheti az állatokat ez a fajta édesítőszer.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.