Visszanézett a Pragyan indiai holdjáró arra a területre, ahol landolt vele a Vikram nevű leszállóegység. A képen még utóbbi tudományos műszerei is jól látszódnak.
Azzal, hogy a múlt héten sikeresen landolt a Hold felszínén, India lett a világ negyedik országa, aki ezt megtette. A Csandrajáan–3 küldetés során a Vikram nevű leszállóegység landolt az égitest déli pólusánál, amiből aztán a Pragyan holdjáró is kigurult.
A szerkezetek azóta folyamatosan dolgoznak, különböző tudományos műszerekkel mérik a Hold felszínét. De nemcsak ilyen eszközöket kapott a két űrjármű, hanem kamerákat is. A Vikramé például már megmutatta, hogyan zajlott a landolás, és hogyan tette meg első métereit a Pragyan, utóbbi pedig most visszanézett szállítójára.
Beyond Borders, Across Moonscapes:
— ISRO (@isro) August 30, 2023
India's Majesty knows no bounds!.
Once more, co-traveller Pragyan captures Vikram in a Snap!
This iconic snap was taken today around 11 am IST from about 15 m.
The data from the NavCams is processed by SAC/ISRO, Ahmedabad. pic.twitter.com/n0yvXenfdm
A képen nemcsak a Vikram látszódik, hanem azok az eszközök is, amiket már leeresztett, hogy megvizsgálja a Hold felszínének hőmérsékletét.
A holdjáró nemrég megütötte a főnyereményt: ként, alumíniumot, kalciumot, vasat, krómot, titánt, mangánt, szilíciumot és oxigént mutatott ki a felszínen. A kén különösen érdekes az űrhajósok számára, mivel betongyártásra is fel lehet használni – írja az IFLScience.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.