A császárpingvineknek áprilistól januárig lenne szükségük arra, hogy stabil legyen a tengeri jég az Antarktisznál, különben veszélybe kerül a szaporodásuk.
Évtizedek óta figyelmeztetnek a tudósok arra, hogy a globális felmelegedés miatt veszélybe kerülnek a sarki jégtakarók, ami pedig kihat az ökoszisztémára. A brit British Antarctic Survey (BAS) tudósai most azt állítják,
az Antarktisz károsodása már visszafordíthatatlan, és nincs gyors megoldás az éghajlati katasztrófa elkerülésére.
A Nature című tudományos lapban publikált tanulmány például a császárpingvinek a 2022-es tavaszi jégveszteség miatt már nem szaporodtak az Antarktiszon. Erre jutottak Bellingshausen-tenger középső és keleti részének megfigyelését végző kutatók.
A helyzet kritikusnak tűnik, mert egyes régiókban már 100 százalékos a csökkenés a tenger jégkoncentrációjában – írja az Interesting Engineering. Ez a század végére a császárpingvin-kolóniák 90 százalékának kihalásához vezethet.
A BBC arról ír, hogy a becslések szerint 10 ezer fiatal madár is elpusztulhatott már amiatt, hogy a jég elolvadt, vagy összetörött alattuk. Ez még azelőtt történt, hogy a vízben úszáshoz szükséges tollaikat ki tudták volna növeszteni. A feltételezések szerint megfulladtak.
Mivel ezeknél az állatoknál a tengeri jégnek nagy szerepe van a vedlésben, táplálékszerzésben és a szaporodásban, a jég eltűnése végzetes lehet számukra.
Peter Fretwell, a BAS tudósa és a tanulmány szerzője szerint az eddigi történések alapján várható volt, hogy a pingvinek ezután még nagyobb számban fognak pusztulni.
Pingvinfiókák ezrei fulladtak meg egyetlen éjszaka alatt az Antarktisznál
2016-ban semmisült meg egy jégtömeg a kutatók mostani felfedezése szerint, de a dolog sokkal súlyosabb következményekkel járt: több ezer császárpingvin-fióka pusztult el miatta.
Az állatok március végén és áprilisban érkeznek meg a szaporodási helyükre, majd májustól júniusig tojnak. A tojások 65 nap után kelnek ki, a fiókák pedig decemberben és januárban hagyják el a fészket. Ehhez azonban az kell, hogy a jég stabil maradjon áprilistól januárig.
A BAS kutatói azonban azt találták, hogy a jég novemberben széttöredezett, még azelőtt, hogy a fiókák el tudták volna hagyni a fészküket.
Az amerikai Nemzeti Hó és Jég Adatközpont adatai szerint az antarktiszi tengeri jég kiterjedése 1,91 millió négyzetkilométerre zsugorodott, ami új mélypontot jelent a korábbi, 2022 februári 1,92 millió négyzetkilométerhez képest.