A Floridai Egyetem kutatói a Kepler és a Gaia teleszkópok adatait vizsgálva arra jutottak, hogy a Tejútrendszer minden harmadik bolygójának felszínén lehet folyékony víz.
Évtizedek óta kémlelik az eget a tudósok az egyre precízebb műszerekkel, hogy a Földhöz többé-kevésbé hasonló bolygókat találjanak. Ezek lehetnek azok, amelyeken adottak lehetnek a feltételek az élet kialakulásához. A Floridai Egyetem kutatói ezért megpróbálták pontosítani, hogy milyen esélyek vannak a Tejútrendszeren belüli, potenciálisan lakható exobolygók felfedezésére.
Sarah Ballard és Sheila Sagear, a Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos lapban közzétett tanulmányukban arra jutottak, hogy a galaxis bolygóinak nagyjából egyharmada abban a zónában lehet, ami ideális arra, hogy folyékony víz legyen a felszínén. Másként fogalmazva: a Tejútrendszer minden harmadik bolygóján van erre esély.
A csapat több mint 150 planéta excentricitását – a pályáját jelentő ellipszis lapultságának mértékét – mérte meg, olyanokét, amelyek az M típusú törpecsillagok körül keringenek. (Az M típusú törpecsillagok kisebbek, mint a Jupiter.)
A kutatók a Kepler és a Gaia teleszkópok adatait használták fel. Előbbi segített meghatározni, hogy hogyan mozognak az exobolygók a csillaguk előtt, míg a Gaia a csillagok közötti távolságot mérte meg a galaxisban.
Az adatok alapos vizsgálatát követően arra jutottak, hogy azon csillagok bolygóinak felszínén, amelyeknek több planétája is körpályán mozog, nagyobb eséllyel lehet folyékony víz. Az egyetlen bolygóval rendelkező csillagrendszereknél azonban a planétákra olyan erősen hat az ár-apály jelenség, hogy az teljesen sterilizálja azokat.
Föld 2.0: Mikor költözhetünk már át egy új bolygóra?
Meglepődve integető egyszemű, zöld idegenek és az emberek által felhúzott futurisztikus lakóépületek egyaránt megjelentek sokak képzeletében, mióta a NASA bejelentette a Földhöz leginkább hasonló új bolygó felfedezését. Bár a bolygó nagyon messze (sőt még annál is messzebb) van, eljátszottunk a gondolattal, hogy mi lenne, ha.
A számítások szerint csupán a bolygók harmadának lehet ideális a pozíciója ahhoz, hogy folyékony víz legyen a felszínén, ám ez még így is több százmillió bolygót jelent.
Hogy mikor sikerül az első ilyet felfedezni, az egyelőre rejtély, ahogy azt sem tudni, valaha képes lesz-e az ember arra, hogy egy ilyen égitest felszínére lépjen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.