Nehéz szavakban kifejezni, mennyire súlyos a helyzet a bolygónk többi részére is nagy hatással lévő Antarktisznál, vélik a kutatók. Az ok egyértelmű: az ember.
Edward Doddridge oceanográfus szerint az idei év volt az első, amikor azt tapasztalták, hogy az Antarktisz partvonalai jégmentesek. Szerinte az a szó, hogy példátlan, már nem írja el elég jól azt, ami ott történik.
A szakember szerint egy ötszigmás eseményt láthatunk most. A statisztikából vett kifejezés lényegében azt jelenti: normál esetben 7,5 millió évente volna szabad egy ilyen télnek bekövetkeznie. Ám az utóbbi évek tendenciái alapján sokkal gyakoribb lesz.
A tengerjég több szempontból is fontos a bolygó számára. Egyfelől visszaveri a Nap fényét, így segít szabályozni a Föld hőmérsékletét. Ha kevesebb a jég, a napfény egy részét nem visszaveri a víz, hanem elnyeli, és melegedni kezd.
Ez a meleg aztán a világ más részeire is átterjed, fokozva a felmelegedést.
Emellett a fagyás és olvadás éves ciklusa olyan tápanyagban gazdag vizet szállít az óceán más területeire, ami táplálja annak ökoszisztémáját. Arról nem is beszélve, hogy a jég számos élőlény otthonául szolgál.
NASA-igazgató: Több ezer éve nem volt olyan forró a július, mint most, 2023 lehet a Föld eddigi legmelegebb éve
Miközben Kanadában és Görögországban erdőtüzekkel küzdenek, a világ több pontján is extrém hőhullámokat kell elviselni. Gavin Schmidt, a NASA egyik vezető tudósa szerint a jelenségek egy irányba mutatnak.
Több kutató reménykedik, hogy a jég még visszatér az Antarktisz köré, de a jelenlegi folyamatokat látva ez egyre kevésbé valószínű. A helyzet megértését nehezíti, hogy nem tudni, a helyzetet mi idézte elő: a melegebb tenger, vagy a felmelegedett légkör.
Petra Heil, az Antarktiszt kutató ausztrál szervezet, az Australian Antarctic Division fizikusa szerint mindkettő szerepet játszik abban, hogy nem tért vissza a jég a télen. Mint mondja, a rendszer annyira összetett, hogy egyetlen apró tényező változtatása is változást okoz a rendszerben.
A két tudós egyetért abban, hogy a mostani helyzetet az ember idézte elő.
Fejezze most már be a vitát, a tudósok 99,9%-a szerint az ember okozta a klímaváltozást
Az üvegházhatást okozó gázok hatásának tudományos bizonyossága mára az evolúcióval és a lemeztektonikával kapcsolatos egyetértés szintjéhez hasonló mértékű - állítják a Cornell Egyetem tudósai, akik közel 90 ezer, éghajlattal kapcsolatos tanulmányt néztek át. A szakértők körében nincs kétség afelől, hogy a fosszilis tüzelőanyagok, például az olaj, a gáz, a szén, a tőzeg és a fa elégetése felmelegíti a bolygót, és szélsőségesebb időjárást okoz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.