Eredetileg páramérő eszközt akartak építeni az amerikai Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói, ám az egyik diák elfelejtette bedugni a készüléket a konnektorba. Az viszont ennek ellenére is működött.
Alig egy évvel ezelőtt úttörő eredményről számoltak be az amerikai massachusettsi műgyetem kutatói: sikerült elektromos áramot generálniuk a párás levegőből. Bár a mennyiség kevés volt, a termelés folyamatos volt addig, amíg le nem állították azt. Hogy ezt a bravúrt hogyan sikerült elérni, annak történetét írta meg most a The Guardian.
Az egyetemen kutató Jun Yao a lapnak úgy nyilatkozott: valójában egy véletlennek köszönhetik az eredményt. „Eredetileg azon dolgoztunk, hogy egy egyszerű érzékelőt készítsünk, amely méri a levegő páratartalmát. Csakhogy az egyik diák, aki ezen a projekten dolgozott, elfelejtette a készüléket csatlakoztatni a hálózathoz” – emlékezett vissza a szakember.
A nanoszálakból álló készülék ennek ellenére elektromos jelet mutatott. Kiderült, a nanoszálak egy cső belsejében összeütköztek, ami elektromos áramot generált. Ahogy az ütközések száma nőtt, a cső egyik vége másként töltődött, mint a másik.
Megcsinálták: sikerült az űrben termelt áramot lesugározni a Földre
A Caltech mérnökei egy olyan rendszert fejlesztettek ki, ami új fejezetet nyithat a zöldenergiában. A jövőben olyan területekre is lehetne energiát juttatni, ahová jelenleg nem, vagy csak nagyon nehezen lehetséges.
A tudós elmondása szerint eszközük gyakorlatilag olyan volt, mint egy akkumulátor: volt egy pozitív és egy negatív vége, és ha a kettőt összekötötték, megindult a töltés.
Ezen felbuzdulva a csapat egy másik szerkezetet is épített: egy olyat, amelynél a nanoszálak helyett egy olyan anyagot használtak, rajta milliónyi apró lyukkal. Az eredmény egy olyan készülék lett, amely képes volt 1 mikrowatt elektromos áramot generálni. Bár ez igen pici mennyiség, a készülékben lévő lapból többet is egymásra lehet helyezni, így a teljesítmény növelhető.
Történelmi fordulat: most először lenyomta a szél- és napenergia a szenet az Egyesült Államokban
Az idei év első öt hónapjában több áramot termelt a szél- és a napenergia az Egyesült Államokban, mint amennyit a szénből állítottak elő. Ilyesmire még soha nem volt példa.
Peter Dobson, az Oxfordi Egyetem tudósa úgy véli, hogy mindez jó lehetőség arra, hogy a levegőből generáljanak elektromos áramot. Azt mondja, ha el lehet kerülni, hogy a légköri mikrobák beszennyezzék, illetve fel is lehet skálázni, akkor az eszköz a mindennapokban is működőképes lehet.
Anna Korre, a londoni Imperial College tudósa kevésbé optimista. Szerinte azzal is számolni kell, hogy mekkora terhelést ró a környezetre egy ilyen eszköz legyártása, és csak azután lehet arról beszélni, hogy megérné-e foglalkozni vele.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.