Látványos jelenségre lehettek figyelmesek azok, akik a hétvége folyamán felnéztek az égre, szerencsésebb esetben hazánkból is megfigyelhető volt ugyanis az „eperhold”.
A nyár első teleholdja – amit „eperholdnak” is szokás nevezni – a meteorológiai nyár kezdetét jelzi, és Angliától Magyarországig szinte mindenhol meg lehetett figyelni megfelelő időjárási körülmények között.
Mint a BBC írja, az eperhold elnevezés vélhetően az észak-amerikai algonkin-törzsektől származtatható, és arra utal, hogy júniusban kezd beérni az eper, így meg lehet kezdeni a szedését.
A jelenséget Michael Wake fotós is megörökítette egy világítótoronynál, az egyesült királyságbéli Sunderland városából:
A telehold Magyarországról a felhős időjárás miatt csak kevés helyen volt megfigyelhető, ugyanakkor az MTI fotósának sikerült néhány csodálatos fotót készítenie róla Mátraverebély közeléből (még június 3-án este, a Hold felkeltekor).
Kocsis Antal, a balatonfűzfői Balaton Csillagvizsgáló vezetője a Veol.hu érdeklődésére elmondta: a telehold színe alakja különböző lehet, mely attól függ, hogy milyen adott pillanatban a légkör páratartalma, illetve a légnyomás, melyek különböző fénytörést okozhatnak.
Nem ez volt azonban az egyetlen érdekesség a vasárnap hajnali teleholddal kapcsolatosan.
„A telehold ugyanis megközelítette a Skorpió csillagkép legfényesebbjét, az Antares nevű csillagot, melyhez legközelebb éjfél körül állt. A szuperóriás Antares a legnagyobb csillagok közé sorolható, átmérője 700-szor nagyobb a Napénál, tömege pedig annak 12-szerese” – mondta Kocsis a lapnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.