Fogyatkozik a gyógyszerarzenál, megjelentek a szuperbaktériumok, nem mondható egyszerűnek a helyzet. Úgy tűnik viszont, hogy a Costa Rica-i lajhárok bundájában megbúvó, antibiotikum-termelő baktériumok egyfajta megoldást jelenthetnek.
A lajhár Costa Rica nemzeti szimbóluma, emellett a közép-amerikai ország egyik fő turisztikai attrakciója. Az állat szőrzetében nyüzsögnek a különféle élőlények, rovarok, algák, gombák, baktériumok és még egy sor olyan mikroba, amelyik komoly betegségkockázatot jelent. Meglepő módon azonban ezek a lassan mozgó állatok ellenállnak a fertőzéseknek, és ez fel is keltette a kutatók kíváncsiságát.
Úgy gondolták, hogy ha ennyire sokféle organizmus tud együttélni, akkor léteznie kell egy irányítórendszernek is. Ezt kutatva, szőrmintákat vettek a Costa Rica-i két- és háromujjú lajhároktól. Közben olyan antibiotikum-termelő baktériumokat fedeztek fel, amelyek lehetővé teszik a potenciálisan patogén (kórokozó képességgel bíró) baktériumok szaporodásának szabályozását, illetve más „versenytársak”, például a gombák szaporodásának gátlását. A kutatásokat mintegy három évvel ezelőtt kezdték, és már 20 ígéretes mikroorganizmust azonosítottak, amelyek elnevezésre várnak.
A kutatók szerint még hosszú út áll előttük annak eldöntésében, hogy vajon a „lajhárvegyületek” tényleg hasznosak lehetnek-e az emberek számára. Mielőtt az emberi gyógyításban történő alkalmazásról gondolkodnának, fontos megérteni, milyen típusú molekulákról van szó – írják az Enviromental Microbiology folyóiratban. „A mienkhez hasonló projektek hozzájárulhatnak olyan új molekulák felfedezéséhez, amelyek közép- vagy hosszú távon felhasználhatók az antibiotikum-rezisztencia elleni küzdelemben” – véli Max Chavarria, a Costa Rica-i Egyetem kutatója.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.