A Szabad Európa Intézet alapítója szerint részben jogosan haragudott rá a jobboldal a botránya után, de szerinte helyrehozhatatlan kárt nem okozott, elvégre a Fidesz 2022-ben is kétharmaddal nyert.
„Egyértelművé tettem, hogy a hivatásos politizáláshoz számomra nincs visszaút, politikai funkcióimtól megváltam, azokról lemondtam” – mondta a Mandinernek adott interjúban Szájer József, a nemrég alapított Szabad Európa Intézet vezetője.
Az egykori európai parlamenti képviselő azután vonult vissza a közélettől, hogy 2020-ban kiderült: egy brüsszeli melegorgiáról az ereszen keresztül próbált meg elmenekülni, amikor hallotta, hogy a rendőrök razziáznak. Az eset idején ugyanis a Covid-járvány miatt nem lehetett volna semmilyen rendezvényt sem tartani.
A politikus az interjúban azt mondta, hogy már a botránya előtt eltervezte, hogy távozik a politikából: az volt a célja ugyanis, hogy egy olyan csapatot alkosson Strasbourgban, amely nélküle is működőképes. „Végül nem az eredeti tervek mentén léptem ki a hivatásos politika világából” – fogalmazott, azt is megjegyezve, hogy szerinte a Szabad Európa Intézet élén végzett munkája már nem tekinthető hivatásos politikai szerepnek. „Csak ahhoz kell a közvéleménynek hozzászoknia, hogy négy év némaság után időnként írok majd cikkeket, teszek néhány nyilatkozatot jogi vagy európai ügyekben” – tette hozzá.
Elmondása szerint az elmúlt négy évet írással és olvasással töltötte, de meg kellett küzdenie egy súlyos betegséggel is, így „harci lendületben” van. Úgy vélte ugyanakkor, hogy a betegsége ugyanúgy a magánéletéhez tartozik, mint a 2020-as ügyének a „privát része”, ezért ezekről később sem szeretne beszélni.
„Rengeteg hazugság, ferdítés, alantas rágalom hangzott el, és az, ami velem történt – alappal gyanakszom –, nem a véletlen műve volt” – mondta Szájer József. Szerinte a sajtó és az ellenzék is úgy támadta őt, hogy nem voltak tekintettel az általuk hangoztatott emberi jogokra, a saját politikai közössége pedig „részben jogosan” becsapottnak érezte magát, és nem védte meg őt. „Ez nem is volt dolga, én magam léptem ki a pártból, és mondtam le a tisztségeimről” – jegyezte meg.
Állítása szerint azért nem állt ki magáért néhány rövid közleményen kívül, mert minimális méltányosságra sem számíthatott, ráadásul azt sem akarta, hogy a saját közössége sérüljön. „Amikor valaki azt állítja, hogy mást csináltam, mint amit magamról a nyilvánosságban hirdettem, akkor a politikától nem idegen (…) látszatok keltéséről van szó” – fogalmazott.
„Helyrehozhatatlan kárt nem okoztam, a soron következő, 2022-es választáson korábbi pártom emiatt támogatást nem veszített (…) A »bűnöm« annyi, hogy a magánszférámat nem teregettem ki a világ elé” – tette hozzá.
Szájer József beszélt az általa alapított intézet munkájáról is, állítása szerint a cél az, hogy új alapokra fektessék az Európai Unió működését. Az Európai Unió Bíróságának a működése például szerinte fék nélküli, pedig szerinte szükség volna valamilyen ellensúlyra. A Magyarországra menekültügyben kiszabott 200 millió eurós, valamint napi 1 millió eurós büntetést bírósági aktivizmusnak tekinti.
Az orosz-ukrán háborúról azt mondta, hogy szerinte ez nem Magyarország háborúja, aki pedig úgy gondolja, hogy igen, az menjen a frontra és mutasson személyes példát. „A szolidaritás, támogatás fontos a megtámadottaknak, de a 2010-es magyar külpolitikai fordulat lényege az, hogy a kormány a magyar érdekeket képviseli a világban” – mondta.
„A Fidesz sikerének két nagy titka van: a fáradhatatlan munka és a szabadságszeretet” – fogalmazott Szájer József, aki Magyar Péterrel kapcsolatban a Gladiátor című filmből származó idézettel üzent a közösségének: „akármi jön is ki azon a kapun, akkor van esélyünk, ha összetartunk”.