Egy friss jelentés szerint 6 milliárd dollárral drágult meg a NASA megarakétájának fejlesztése, miközben a munkával már hat évet csúszik a szervezet.
Veszélybe kerülhet a NASA holdprogramja, mert a holdutazásra szánt rakéta fejlesztése nagyon rosszul áll – számolt be róla a Gizmodo egy frissen készült tanulmány alapján. A munkálatok 6 milliárd dollárral – kb. 207 milliád forinttal – többe kerülnek az eredetileg tervezett költségvetéshez képest, ráadásul az egész fejlesztés hat év késésben van.
A NASA-val kapcsolatos jelentés szerint a szervezet 2012 és 2025 között nagyjából 93 milliárd dollárt fektet az új Hold-programba, amelyből a Space Launch System (SLS) költségei 23,8 milliárd dollárt tesznek ki 2022-ig.
Ez 6 milliárd dolláros plusz kiadást jelent a rakéta fejlesztésére, emellett pedig hat év lemaradásban van a szervezet.
Az SLS-rakéta 2022. november 16-án indult útnak, hogy az Artemis I küldetés során Hold körüli pályára állítsa a személyzet nélküli Orion űrhajót, ami aztán magától tért vissza a Földre. A rakétát a 2011-ben lezárt Space Shuttle-program űrhajóiból mentették ki. Összesen 16 darab RS-25 hajtóművet raktározott el a NASA, amiből négy biztosította a tolóerőt az említett projekthez.
A régi hajtóművek alkalmazásának elvileg gyorsítania kellett volna a projektet, emellett olcsóbbá is kellett volna tennie azt. Ehelyett drágább és költségesebb lett az egész, mert sokáig tartott integrálni az egységeket.
Megnyitották a csapokat, fél perc alatt 1,7 millió liter vizet folyatott el a NASA
Ismét kipróbálta a NASA azt a locsolórendszert, mellyel a valaha épített legerősebb rakétahajtómű erejét igyekeznek majd kompenzálni felbocsátás közben.
Egy RS-25-ös legyártása nagyjából 100 millió dollárba kerül, az SLS rakéták tervezett költsége pedig 144 millió dollárral nőtt meg. Bár a NASA szeretné az Artemis II küldetést elindítani 2024 végén, az Artemis III-at pedig – amely során már ember léphetne a Hold felszínére – 2025-ben vagy 2026-ban, a költségnövekedés miatt a tisztviselők szerint veszélybe kerülhet a misszió.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.