Bibliai szövegeken képezte ki a Meta azt a nyelvi modellt, ami segíthet, hogy a eltűnőben lévő nyelvek és életben maradjanak.
Újfajta mesterséges intelligenciát hozott létre nemrég a Meta. Az Massively Multilingual Speech (MMS) bár szintén egy nyelvi modell, nem egy ChatGPT-klón: az algoritmus képes 4000 nyelvet felismerni a beszédből, valamint 1100 nyelv esetében képes a leírt szöveget felolvasni.
A cég közlése szerint az MMS nyílt forráskódú, hogy a kutatók és más fejlesztők is építhessenek a rendszerre.
A beszédfelismerés és a szövegfelolvasó modellek trenírozásához általában több ezer órányi hangfelvételre, valamint a szöveg felcímkézésére van szükség. Ez utóbbi adat kulcsfontosságú a gépi tanulásban, ugyanis lehetővé teszi az algoritmusok számára, hogy helyesen kategorizálják és megértsék az adatokat.
A Meta szerint azonban komoly probléma, hogy a közismert nyelvekkel ellentétben sok olyan van, aminél ezek az adatok egyszerűen nem állnak rendelkezésre, mert már annyira kevesen beszélik azokat. Emiatt pedig az a veszély fenyegeti őket, hogy eltűnhetnek.
A Meta azért a Biblia különböző fordításain képezte ki a rendszerét. A felolvasott vallási szövegeket a mesterséges intelligencia meghallgatta és tanulmányozta, a bárki számára elérhető anyagok segítségével pedig sikerült több mint 4000 nyelvre kiképezni.
Igazi bravúrra képes a Meta mesterséges intelligenciája
Nem titok, hogy a többi technológiai óriáshoz hasonlóan a Meta is komolyan veszi a mesterséges intelligenciát. A vállalat egyik új modellje érdekes dolgokra képes, ha „meglát" egy képet.
A Meta szerint az, hogy a forrásszöveg vallásos, nem torzítja a modellt. Sőt, az sem, hogy a legtöbb szöveget férfi olvasta fel.
A cég az OpeanAI Whisper nevű fejlesztésével hasonlította össze az MMS-t, és arra jutott, hogy feleannyit hibázik, miközben 11-szer több nyelvet ért meg, mint a konkurencia. Ettől függetlenül a Meta úgy látja, a modell nem tökéletes.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.