A számítások szerint a Hubble űrteleszkóp a 2030-as években belép, majd elég a Föld légkörében. A NASA mérnökei ezt akadályoznák meg.
Bár eredetileg jóval rövidebb időre tervezték a működését, a Hubble űrteleszkóp idén már 33 éve, hogy szolgálatot teljesít a Föld körül. A szerkezet utódja, a James Webb űrteleszkóp ma már szintén az univerzum megfigyelésén dolgozik, ez azonban nem jelenti azt, hogy a Hubble-t nyugdíjazni akarnák a mérnökök. Sőt.
A NASA azt szeretné elérni, hogy a Hubble még jó sokáig a tudomány szolgálatában álljon. Ehhez két startup cég, a kaliforniai Momentus Space és a tokiói Astroscale nyújthat segítséget.
Az alapvető probléma az, hogy bár a Hubble az elmúlt évek műszaki problémái ellenére jó állapotban van, a pályája miatt folyamatosan közeledik a Föld felé. Az 1990-es felbocsátása óta már 30 km-rel közelebb van a bolygónk légköréhez az eredeti pályához képest, a mérnökök pedig úgy számolnak, hogy a 2030-as évek közepén-végén el is fog égni ott.
Lefotózta a Hubble, hogyan fog kinézni a Nap halála
A Hubble űrteleszkóp az NGC 6302 jelű planetáris ködöt örökítette meg, ami azt mutatja meg, mit lehet majd látni néhány ezer évvel azután, hogy a Nap fehér törpévé zsugorodott.
Ezt tudva a NASA egy pályázatot írt ki 2022-ben, hogy valamilyen módon sikerüljön megemelni a Hubble pályáját. A SpaceX korábban már jelezte, volna elképzelése a feladat megoldását illetően, most pedig a fent említett két startup is beszállt a versenybe. A vállalatok nemcsak magasabbra tolnák a Hubble-t, de a rá potenciálisan veszélyes űrszemetet is eltávolítanák az útjából – számolt be róla az Interesting Engineering.
A kettő közül a Momentus végezné el majd az űrteleszkóp magasabbra emelését, míg az Astroscale a törmelék eltávolításáról gondoskodna. Ha sikerül megvalósítani az elképzeléseket, akkor 50 km-rel kerülhet magasabbra a Hubble a jelenleginél.
A NASA egyébként nemcsak a Hubble sorsával törődik: nemrég 20 milliárd km távolságból hackelte meg a Voyager–2 űrszondát, hogy még néhány évig biztosan működni tudjon.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.