Tech hvg.hu 2023. május. 10. 08:03

Megmutatták a mesterséges intelligenciának a CT-felvételt, szinte tökéletesen szúrta ki a tüdőrákot

Olyan mesterséges intelligenciát fejlesztettek ki britek, amely hatékonyan segítheti a daganatos megbetegedések korai felismerését, ezzel pedig növelheti a betegek túlélési esélyeit.

Az Imperial College London és a szintén londoni székhelyű brit Rákkutató Intézet tudósai olyan mesterséges intelligenciát (MI) alkottak, amely képes pontosan azonosítani a rákos megbetegedést. Mindez egy olyan projekt része, amelynek célja, hogy felgyorsítsák a betegség diagnosztizálását és a kezelését – összegez a The Guardian.

A Lancet eBioMedicine című tudományos folyóiratban bemutatott munkájuk szerint az MI a CT-vizsgálatok során feltérképezett kóros sajtnövekedésről dönti el, hogy daganat-e, amit találtak. Benjamin Hunter, a brit Royal Marsden klinika tudósa szerint a technológiával a jövőben több ember életét menthetik meg.

A csapat körülbelül 500 olyan beteg CT-vizsgálatát mutatta meg az MI-nek, akik tüdejében nagyobb csomókat találtak. Az algoritmusok segítségével létfontosságú információkat lehet kinyerni az emberi szem által nem könnyen észrevehető felvételekből. A modellt ezután tesztelték, hogy képes-e pontosan azonosítani a daganatos csomókat.

Betolták az fMRI-gépbe az önkénteseket, a mesterséges intelligencia kiolvasta, mire gondolnak

A Texasi Egyetem kutatói egy olyan algoritmust fejlesztettek ki, ami képes az ember agyi tevékenysége alapján megmondani, hogy mire gondol az illető.

Annak értékelésére, hogy mennyire pontos az MI, azt a kutatók az area under the curve (AUC) nevű módszer segítségével igyekeztek megállapítani. Az 1-es AUC a tökéletes modellt jelzi, míg egy 0,5-ös akkor várható, ha véletlenszerűen tippel.

A tesztek azt mutatták, hogy minden csomóról 0,87-es pontossággal tudta megállapítani az MI, hogy daganatos elváltozás-e. Ez jobb arány, mint az eddig kidolgozott modellek. A kutatók most azt tervezik, hogy a jövőben a klinikai betegeknél is kipróbálják a technológiát, hogy kiderüljön, ott mennyire pontos.

A fejlesztés segítheti az orvosokat a gyorsabb döntéshozatalban azoknál a betegeknél, akiket jelenleg közepes kockázatúnak ítélnek meg.

A tüdőrák az egyik legtöbb halálesetet okozó ráktípus a világon. Az idejében diagnosztizált megbetegedés sokkal hatékonyabban kezelhető, így a megelőzés mellett a korai felismerés lehet az egyik legjobb fegyver a betegség ellen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.