Tech hvg.hu 2023. május. 09. 20:03

Döbbenetes mennyiségű metán szivárgott a légkörbe Türkmenisztánból, pedig pofonegyszerű lenne nullázni

A metán 20 év alatt 80-szor jobban melegíti a bolygót, mint a szén-dioxid, ezért nincs annál fontosabb, mint megállítani a szivárgásokat. Türkmenisztánban ez nem lesz egyszerű.

Türkmenisztán két legnagyobb fosszilis tüzelőanyag-mezőjéről több metán szivárgott ki a légkörbe 2022-ben, mint amennyi szén-dioxid az Egyesült Királyságból került a levegőbe – írta meg a The Guardian. A lapnak nyilatkozó szakértők szerint egészen elképesztő és aggasztó, hogy milyen sok üvegházhatású gázt enged a levegőbe az ország, ugyanakkor szerintük javítani is könnyen lehetne a helyzeten.

A Kayrros adatelemző cég jelentése szerint a Kaszpi-tenger partján fekvő Türkmenisztán nyugati fosszilis tüzelőanyag-mezője 2,6 millió tonna metánt szivárgott ki 2022-ben, míg a keleti mezőből 1,8 millió tonna került a légkörbe. A két mező együttesen 366 millió tonna szén-dioxidnak megfelelő kibocsátást könyvelhet el, ami több, mint az Egyesült Királyság éves kibocsátása – ami egyébként a világ 17. legnagyobb kibocsátója.

A metánkibocsátás riasztóan megugrott 2007 óta, és ez a gyorsulás jelentheti a legnagyobb veszélyt a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fok alatt tartására.

Illusztráció.
Profimedia

A jelenség mögött az állhat, hogy a fáklyázásról átálltak a kitermelők a légtelenítésre. Míg előbbi esetben a felesleges gázt elégetik, így szén-dioxid formájában kerül a légkörbe, a légtelenítéssel maga a metán jut el ugyanoda. A számítások szerint a metán 20 év alatt 80-szor több hőt képes visszatartani a Földön, mint a szén-dioxid.

Az eddigi technológiával ezt a láthatatlan kibocsátást nem lehetett észlelni, a műholdak azonban már erre is képesek.

A lapnak nyilatkozó szakértők szerint a fosszilis tüzelőanyag-telepekről származó szivárgások megszüntetése a leggyorsabb és legolcsóbb módja a metánkibocsátás csökkentésének, így pedig a globális felmelegedés visszafogásának. A felfogott gáz ráadásul értékesíthető.

Kutatók repültek át a tengeri olajkutak felett, kiderült, 100%-kal szennyezőbbek, mint amiről eddig szólt a fáma

A Mexikói-öböl az Egyesült Államok legnagyobb tengeri olaj- és gázkitermelő helye, és a jelek szerint kétszer szennyezőbb, mint amennyiről a hivatalos adatok szólnak.

A 2019 eleje óta gyűjtött adatok azt mutatják, hogy összesen 840 szuperkibocsátó esemény volt a vizsgált időszak alatt. Ez azt jelenti, hogy óránként több tonna metán került a légkörbe. A metánt szivárgó létesítmények többsége a Turkmenoil, a nemzeti olajtársaság tulajdonában volt. A tengeri kutak esetében hasonló lehet a helyzet, ám egyelőre még nincs készen a műholdas technológia, ami a víz felett szivárgást is képes lenne kimutatni.

A The Guardiannak nyilatkozó szakértők szerint a helyzet azért is dühítő, mert az ország vezetése láthatóan nem törődik a szivárgásokkal. Bár a klímaváltozás Türkmenisztánt is rendkívül érzékenyen érinti, az ország alatt akkora gázmezők vannak, hogy nem érdekli őket, ha szivárog az anyag. A helyzetet pedig tovább nehezíti, hogy az elnyomó rezsim nem tűri a kritikát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.