Tech hvg.hu 2023. április. 28. 17:13

Meggondolták magukat az oroszok, mégis inkább maradnak a Nemzetközi Űrállomáson

Bár Oroszország egy éve még arról beszélt, hogy elhagyja a Nemzetközi Űrállomást és sajátot épít, a jelek szerint ez az évtized második feléig biztosan nem fog bekövetkezni.

Oroszország 2028-ig jelen lesz a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) – közölte a NASA. Bár a döntés néhány napja már megszületett, a NASA csak csütörtökön jelentette be, hogy megállapodott az orosz féllel.

Jurij Boriszov, az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkozmosz főigazgatója korábban azt mondta, hogy az ország 2024 után otthagyja az ISS-t, hogy saját űrállomás építésére koncentrálhasson.

Az azonban, hogy mit jelent az, hogy 2024 után, nem volt teljesen egyértelmű. Szergej Krikalev, a Roszkoszmosz egyik tisztségviselője, volt orosz űrhajós korábban arról beszélt, hogy ez 2025-öt, 2028-at de akár 2030-at is jelentheti. A mostani bejelentés után viszont már tisztább a kép ebben az ügyben. Korábban egyébként az ISS-t fenntartó országok közül az Egyesült Államok, Kanada, Japán, valamint az Európai Űrügynökség is úgy döntött, hogy 2030-ig működtetik a Nemzetközi Űrállomást.

Az ISS jövője azután vált kérdésessé, hogy Oroszország háborút indított Ukrajna ellen, ami erre szankciókkal válaszolt. Dimitrij Rogozin, a Roszkoszmosz volt vezetője akkor azzal fenyegetőzött, hogy Oroszország kiszáll az ISS üzemeltetéséből, ami megkérdőjelezte volna az ISS további sorsát. Rogozin szerint az együttműködés csak akkor állítható vissza, ha minden szankciót visszavon a Nyugat. Erre azonban nem került sor, sőt azóta továbbiakat vezetett be Oroszországgal szemben.

A NASA a magánvállalatokat hívta segítségül, hogy kitalálják, hogyan tartható pályán a jövőben az űrállomás, ha az oroszok kivonják onnan a technológiájukat. A Boeing mérnökei már el is kezdték kidolgozni a megoldást, amire most úgy tűnik, nem lesz szükség. Egyelőre kérdés, hogy 2028 utánra kell-e majd az ő segítségük, ám 2030 után mindenképpen megsemmisítik majd a szerkezetet. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a Földbe fog csapódni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.