Skót és amerikai kutatók vizsgálata arra jutott, hogy a papagájok képesek szándékosan videóhívást indítani csak azért, hogy ne érezzék magukat magányosnak. A hívás során még a viselkedésük is megváltozik.
A skóciai Glasgow-i Egyetem, valamint az amerikai Északkeleti Egyetem kutatói szerint azok a papagájok, akiket házi kedvencként tartanak otthon az emberek, sokkal kevésbé lesznek magányosak, ha egy videóhíváson keresztül más madarakat is láthatnak. Az eredményeikről egy németországi tudományos konferencián számoltak be.
A The Guardian összegzése szerint a vizsgálat során a madarak egy táblagép segítségével bonyolították le a videóhívásokat. A kutatók azt találták, hogy a madarak a szociális viselkedés szempontjából kinyíltak, például énekelni és játszani kezdtek.
Ilyena Hirskyj-Douglas, a Glasgow-i Egyetem kutatója szerint az emberek a videóhívásoknak köszönhetően kevésbé érezték magukat elszigeteltnek a járvány idején. Hozzátette, csak az Egyesült Államokban 20 millió papagájt tartanak odahaza az emberek, így azt akarták megvizsgálni, hogy vajon rájuk milyen hatással vannak a videóhívások.
Igen, jól érzi, pszichológusok most be is bizonyították: kifáraszt az egyedüllét
Nem is gondolnánk, de az egyedüllét is lehet fárasztó, éppúgy energiát von el a szervezettől, mint például az éhezés. Minderre a társadalmi elszigeteltségre adott pszichológiai reakciókat vizsgálva jöttek rá osztrák kutatók.
A kutatók 18 állatról készítettek több mint 1000 órányi felvételt, amit aztán kielemeztek. Arra jutottak, hogy a hívások valóban pozitív hatással voltak a madarakra. Mivel a házi kedvenceket – a vadon élő társaikkal ellentétben – kis csoportokban, vagy egyedül, elszigetelten tartják, ez pszichológiai problémát okozhat a madaraknak. Ez ringatózásban, fel-alá járkálásban, valamint önkárosításban jelenik meg. A videóhívás azonban azt az érzést kelti az állatban, hogy nincs egyedül.
A kutatók először megtanították a madaraknak, hogy hogyan kell csengetniük, majd azt, hogy hogyan érjenek a kijelzőhöz, hogy ha ki akarják választani, melyik másik madarat hívják fel. A vizsgálat során az állatok 147 alkalommal szándékosan hívták fel egymást.
Jennifer Cunha, a Northeastern Egyetem tudósa szerint úgy tűnik, a papagájok pontosan tudták, hogy mit csinálnak, a viselkedésük pedig az interakciók során tapasztalható viselkedést mutatta.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.