Tech hvg.hu 2023. április. 25. 08:03

Egybeépítik a hasznosat a még hasznosabbal: az 500 MW-os szélturbina talapzatában 150 000 halat is nevelhetnek

Egy kínai cég szélerőműve, a Mingyang Qingzhou (Csingcsou) 4 olyan okos funkciókkal is rendelkezik majd, mint a halak automatikus etetése és megfigyelése, és várhatóan még az idei évben elkészül.

A megújuló energiára történő átállás fontos pillérei a szélerőművek, melyek nem csak a szárazföldön, de tengeri környezetben is előfordulnak. Kína egyik legnagyobb szélturbina-gyártója, a Mingyang Smart Energy egy igen érdekes elképzeléssel állt elő, ami ötvözi az energiatermelést és a haltenyésztést: egy tengeri szélturbina alapzatát egy halhálóval veszik körbe, így egy ketrecet kialakítva az 500 MW-os teljesítményű Mingyang Qingzhou 4 szélerőmű alatt.

Az eszközt még az idei évben megépítenék a Dél-kínai tengeren, és ez lesz majd az első kínai szélerőmű, ami a hidrogéntermelés mellett haltenyésztésre is használható.

Energiaszigetet épít Belgium a tengeren, hogy összekösse a szélerőműveket az országgal

Úttörő elképzelés kivitelezése kezdődhet meg 2024 elején Belgiumban: egy szigetre futna be az összes szélerőmű által megtermelt energia, melyet ott alakítanának nagyfeszültséggé, és juttatnának el több országba is.

Mint az Electrek írja, a halak így a nyílt tengeren lesznek egy zárt ketrecben, amellyel még egyszerűbb lesz az etetésük, a megfigyelésük és a begyűjtésük is. Egy ilyen, tájfunnak is ellenálló egység 5000 köbméter vízkapacitással rendelkezik, és akár 150 ezer hal is nevelhető benne.

A szélerőmű-halfarm intelligens funkciókkal is fel lesz szerelve: automatikusan tudja majd elvégezni az etetést és sok más folyamatot is. A cég egyik illetékese hangsúlyozta: az ilyen környezetben nevelt halak jobban hasonlítanak majd a vadon élő társaikhoz, emellett a partközeli tengerszennyezésnek is kevésbé lesznek kitéve.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.