Szigorú feltételekhez köti a ChatGPT újbóli elérhetővé tételét az olasz adatvédelmi hatóság, az OpenAI-nak nincs sok ideje ezek teljesítésére.
Az olasz adatvédelmi szabályozó hatóság március 31-én azonnali hatállyal betiltotta Olaszországban a világszerte rendkívül népszerű chatbotot, az OpenAI által fejlesztett ChatGPT-t.
A lépést az adatvédelem állítólagos megsértésével indokolta az olasz hatóság, ami egyúttal egy adatvédelmi vizsgálatot is indított. Azt sérelmezték, hogy a ChatGPT nem adott tájékoztatót azoknak a felhasználóknak, akiknek az adatait az OpenAI gyűjti, és a személyes adatok gyűjtésével és tömeges tárolásával kapcsolatban is kifogással éltek.
Az olasz Nemzeti Adatvédelmi Hatóság azonban szerdán nyilvánosságra hozott egy listát, melyen felsorolta azon szükséges lépéseket, melyeket az OpenAI-nak meg kell tennie annak érdekében, hogy újból elérhető legyen a ChatGPT Olaszországban. Ezek teljesítésének határideje április vége.
Egyre több országban vizsgálják a ChatGPT betiltását - kinek mi a baja vele, miért tartják veszélyesnek?
Olaszország megtette, Németország fontolgatja - mi az? A ChatGPT felfüggesztése. A szabályozó hatóságok mellett tudósok és technológiai vezetők is aggódnak a mesterséges intelligencia túl gyors fejlesztése és terjedése miatt. Európában több hivatal, köztük a magyar is felfigyelt már a témára.
Az egyik ilyen lépés, hogy az OpenAI-nak készítenie kell, majd el kell helyeznie a honlapján egy tájékoztatót, ami részletezi a ChatGPT működéséhez szükséges adatkezelés módozatait, továbbá az érintettek jogait.
Emellett a regisztrációkor meg kell jeleníteniük az olasz felhasználóknak az adatkezelési tájékoztatót, és a regisztráció befejezése előtt arról is nyilatkozniuk kell, hogy már legalább 18 évesek. Ezzel kapcsolatban további teendő, hogy a fejlesztőknek szeptember végéig ki kell szűrniük a 18 év alatti felhasználókat – teszi hozzá az Engadget.
Érdekes pontja az adatvédelmi hatóság követeléseinek, hogy az OpenAI-nak május 31-ig indítania kell egy reklámkampányt – tv-ben, rádióban, újságokban és az interneten –, melyben kifejtik a nyilvánosság számára az adatgyűjtési módszereiket, és azt, hogy miként használják az olaszok adatait arra, hogy tanítsák a cég algoritmusát.
Indulhat a nagy hibavadászat: akár 6,8 millió forint is ütheti annak a markát, aki hibát talál a ChatGPT-ben
Megéri hibákra vadászni az OpenAI mesterségesintelligencia-rendszereiben, ugyanis 200-tól 20 000 dollárig terjedő jutalom járhat egy hiba bejelentéséért.
A fejlesztőcégnek most 18 nap áll a rendelkezésére, hogy eleget tegyen a Nemzeti Adatvédelmi Hatóság valamennyi kérésének, mielőtt az további büntetéseket szabna ki.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.