Tech hvg.hu 2023. március. 20. 14:03

Teljesen lecserélik egy angliai faluban a közvilágítást, és erre jó okuk van

Hawnby az első falu Angliában, ahol nem csak az utcai lámpákat, de az egyéb kültéri világítótesteket is lecserélik, hogy lakói fényszennyezés nélkül láthassák az éjszakai égboltot.

Nem sokkal azt követően, hogy az észak-walesi Bardsey-sziget megkapta a Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetségtől a Sötét Égbolt Menedék igazolást – ami azt igazolja, hogy ott garantáltan el lehet zárkózni a városi fényszennyezéstől, és anélkül figyelni az égbolt szépségét –, most egy teljes észak-yorkshire-i falu lép, hogy jobban láthassák a Tejútrendszert.

Az angliai Hawnby az első falu az országban, ami teljesen lecseréli a közvilágítási lámpatesteit sötétégbolt-barát világításra, de 100 másik kültéri lámpatestet is leváltanak. A cél ezzel a fényszennyezés csökkentése, és hogy ezáltal a lakosok és a látogatók láthassák a csillagokat – írja a The Guardian. A település nem messze fekszik a Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség által elismert egyik helyszíntől.

Külön érdekesség, hogy a kezdeményezéshez csatlakozott a faluház és egy kocsma is, de támogatást biztosítanak más vállalkozásoknak is a fényszennyezés csökkentésére.

Zavarja a fényszennyezés? Ezen a szigeten hivatalosan is elég sötét van

Komoly kritériumoknak felelt meg a Bardsey-sziget, melyen garantáltan el lehet zárkózni a városi fényszennyezéstől, és anélkül figyelni az égbolt szépségét.

A lépéssel a helyi lakosok és a turisták az év során bármikor láthatják a Tejútrendszer mellett az égitesteket és a meteorokat – sőt, adott esetben az északi fényt is.

A fényszennyezés – amellett, hogy nagymértékben zavarja az éjszakai égbolt megfigyelését – az élővilágra is hatással van, például a madarak is rosszul alszanak miatta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.