Tech hvg.hu 2023. március. 06. 20:03

Kitalálta egy amerikai fizikus, hogyan lehetséges az időutazás

Ronald Mallett, a Connecticuti Egyetem egykori fizikusa gyerekkora óta álmodozik az időutazásról, 77 éves korára pedig kitalálta, hogyan lehetne megvalósítani azt.

A tudományos-fantasztikus művek egyik kedvelt témája az időutazás. Ennek lehetséges mivolta már rengeteg szerzőt megihletett, megszámlálhatatlanul sok könyv és nagyon sok film jelent meg a témában. Hogy megvalósítható-e időutazás, arról a fizikusoknak is eltérő a véleményük, bár jelenlegi ismereteink szerint ezt lehetetlen kivitelezni. De köztük is vannak olyanok, akiket nagyon komolyan foglalkoztat a kérdés.

Egyik közülük Ronald Mallett, aki korábban az amerikai Connecticuti Egyetemen tanított, és akit gyerekkora óta foglalkoztat az időutazás gondolata. A fizikus most 77 éves, és úgy gondolja, lézerek segítségével megépíthető egy időgép. Egész pontosan úgy véli: forgó lézerhurok segítségével meghajlítható az idő, így pedig lehetséges lehet az időutazás.

Ahogy a The Guardian is írja, jelenlegi ismereteink szerint a fizika törvényei nem teszik lehetővé, hogy visszafelé haladjunk az időben. A képlet egyszerű: az események nem történhetnek meg hamarabb, mint az azokat kiváltó ok.

Időutazóként szelfizik egy férfi, aki a valóságban nem is létezik

Egy ismeretlen művész készítette el annak a férfinek az alakját, aki a mesterséges intelligencia segítségével utazik az időben.

Ugyanakkor az olyan elméletek, mint az általános relativitáselmélet vagy a féreglyukak, lehetőséget adnak arra, hogy megkérdőjelezzük a tudomány jelenlegi állását, és elgondolkodjunk rajta, hogy talán mégsem annyira lehetetlen ez a dolog. Ez azonban csupán találgatáson alapszik, és olyan technológiai feltételek kellenek hozzá, amikkel jelenleg nem rendelkezünk.

Mallett szerint azonban van egy kiskapu. Elképzelése szerint egy mesterségesen létrehozott fekete lyuk olyan gravitációs mezőt generálhat, ami egy időhurkot hoz létre. Ennek köszönhetően pedig képesek lehetünk arra, hogy akár a múltba is visszamenjünk.

Mallett 2019-ben épített is egy prototípust, ami folyamatosan forgó fénysugarat állít elő. A képlete egyszerű: ha a fény gravitációt hozhat létre, a gravitáció pedig befolyásolja az időt, akkor a fény befolyásolhatja az időt.

Ha feltölti a fotóját, ez az oldal megmutatja, hogyan nézett volna ki az ókorban, a középkorban vagy egy évszázaddal ezelőtt

A MyHeritage új megoldásával a történelem különböző szakaszaiban láthatjuk viszont magunkat, és ez most ingyenesen kipróbálható. A szoftver többnyire egészen valósághű fotókat alkot, igaz, olykor inkább mulatságos eredmények születnek.

Mallett szerint az egészet úgy kell elképzelni, mint amikor megkavarunk egy csésze kávét, a kavarás pedig örvényt hoz létre. Úgy véli, Einstein téridő elmélete szerint ha megforgatjuk a teret, az idő is vele tud fordulni. Ehhez kell a mesterségesen létrehozott fekete lyuk, amiket lézerrel állítana elő.

Hogy sikerül-e megépítenie egy ilyen szerkezetet, az a múltban biztosan ki fog derülni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.