Összezavarja a bögölyök hőérzékelését a napsütésben a fehér-fekete csíkhatároknál fellépő hőmérsékletkontraszt, így nehezebben találják meg a testfelszín alatt húzódó, környezetüknél kissé melegebb vérereket – bizonyították be az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatói.
Az ELTE kutatói azt már korábban megállapították, hogy a parazita legyek nem vonzódnak a csíkos és foltos gazdaállatokhoz, és általában napsütésben támadnak, ugyanis a melegebb testfelszínű állatokról könnyebben el tudnak menekülni melegebb szárnyizmaik gyorsabb működésének köszönhetően.
A friss kutatás szerint a zebracsíkok határainál olyan hőmérsékletgrádiensek (kontrasztok) keletkeznek, amelyek hasonlítanak a bőr alatti vérerek fölött kialakuló hőmérsékletkontrasztokhoz. Amikor tehát egy nőstény bögöly hőérzékeléssel próbál megtalálni egy bőrfelület alatt húzódó eret egy zebrán, akkor a meleg-hideg csíkok határainál kialakuló hőmérsékletváltozást érzékelve ott is próbál vért szívni, ahol nem mindig van ér – a fájdalmas csípésre azonban a zebra gyorsan reagál, például a bögölyre veszélyes farokcsapással. Ezzel szemben, ha a parazita egyszínű gazdaállattal próbálkozik, hamarabb célt ér, hiszen semmi nem zavarja meg a hőérzékeléses érkeresésben. Tanulmányuk az International Journal for Parasitology folyóiratban jelent meg.
Hipotézisüket a kutatók több terepkísérletben ellenőrizték, és megfigyelték, hogy egy hordóra festett fekete csíkok esetében nagyobb arányban szálltak rá a bögölyök a napos oldalon lévő felületre, vagyis nem szín, hanem hőmérséklet alapján választottak. Azt is vizsgálták, hogyan reagálnak a paraziták azokra a fekete felületekre, amelyek alatt fűthető drótot helyeztek el. Megállapították, hogy ha ezek gazdaállatot imitáltak, akkor csak nőstény bögölyök landoltak rajtuk – és arányosan több időt is töltöttek el ott –, ugyanis csak ezek szívnak vért, a hímek nem. Mindez megerősítette a kutatók új termofiziológiai magyarázatát arra, miért kerülik el a bögölyök a zebrákat.
Végre megfejthették, miért csíkosak a zebrák
Úgy tűnik, bezavarnak a zebracsíkok a repülő böglyöknek, így nem tudnak landolni sem.
A bögölyök megtanulhatják – vagy genetikailag kódoltan eleve tudják –, hogy nem érdemes csíkos vagy foltos kültakarójú gazdaállatokon vérszívással próbálkozniuk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.