A Solar Orbiter nevű űreszköz január 3-án rögzítette, ahogy a Merkúr áthalad a Nap légkörének különböző rétegein. A szerkezet a megfigyelés során kalibrálta a műszereit.
Három évvel ezelőtt indult útnak a NASA és az Európai Űrügynökség közös szondája, a Solar Orbiter, ami a nevéből is kitalálható módon a Napot hivatott figyelni és vizsgálni. A szerkezet egy különleges felvétellel ünnepelte a (majdnem) harmadik születésnapját.
A NASA közlése szerint az űreszköznek sikerült rögzítenie, amint a Naprendszer legkisebb és legbelsőbb bolygója, a Merkúr elhalad előtte. Pontosabban nem is előtte, hanem a Nap légkörének különböző rétegeiben.
A bolygó a felvétel alsó részén halad át a Nap előtt, és jól különbözik azoktól a napfoltoktól, amelyeket a kép felső részénél látni.
A Solar Orbiter műszereinek köszönhetően adatokat is sikerült rögzíteni az esemény során.
Az eseményt arra használták fel a tudósok, hogy méréseket végezzenek a Solar Obiter műszereivel. A Spectral Imaging of the Coronal Environment (SPICE) segítségével például el tudják különíteni a Nap légkörének különböző rétegeit, méghozzá úgy, hogy az abban lévő atomok különböző színhőmérséklettel látszódnak egy-egy felvételen.
Az áthaladás során a Solar Orbiter kalibrálta a műszereit, hogy a jövőbeni mérések továbbra is pontosak legyenek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.