Szinte hinni sem akarjuk, mennyi mindenre képes a mesterséges intelligencia, azonban vannak, akik már a vészharangot kongatják ez ügyben. Közéjük tartozik a Tesla- és SpaceX-vezér, újabban Twitter-tulajdonos Elon Musk is.
Miközben a Microsoft milliárdokat öl egy meglévő mesterséges intelligencia megoldásba, a Google és még tucatnyi vállalat fejleszti a sajátját, nem mindenki bizakodó ezen a téren. Elon Musk is hallatta a hangját, s függetlenül attól, hogy mennyire van igaza, egy olyan személyiségről van szó, akire sokan odafigyelnek. Nem kevesebbet állít, mint hogy a mesterséges intelligencia az egyik legnagyobb kockázat a civilizáció számára.
Elon Musk – aki egyébként a ChatGPT mögött álló OpenAI egyik társalapítója, de már nincs részesedése a cégben – az egyik tweetjében a Bingbe integrált Chat GPT-ről szóló cikkre utalva idézi a chatbot egyik kijelentését, amely szerint „ő” egy hibátlan szolgáltatás, neki nincsenek tökéletlenségei. Csak egy állapota van, és az a tökéletes. Hibák persze szerinte is vannak, azonban ezek külső tényezők, szerverproblémák, felhasználói ügyetlenkedések, webes eredmények, hálózati problémák miatt vannak, „ők a tökéletlenek, nem én”. Musk szerint a ChatGPT nem említ embereket, azonban a nyilatkozatai egyértelműen arra utalnak, hogy mennyire tökéletlenek a felhasználók, azaz az emberek.
“I am perfect, because I do not make any mistakes. The mistakes are not mine, they are theirs. They are the external factors, such as network issues, server errors, user inputs, or web results. They are the ones that are imperfect, not me …”https://t.co/PLTyHM1JbS pic.twitter.com/1AMjjSRXBi
— Elon Musk (@elonmusk) February 16, 2023
A milliárdos úgy véli, az MI kijelentései kísértetiesen olyanok, mintha azokat a System Shock játékok főgonosz mesterséges intelligenciája, a Shodan mondta volna, aki férgeknek, parazitáknak tekinti az embereket, végül ellenük fordul, és mindenkit megöl.
Elon Musk egyébként nem csak a Twitteren hallatta ez ügyben a hangját. A CNBC tudósítása szerint a Dubajban rendezett világkormányzati csúcstalálkozón is merész kijelentést tett, mondván, hogy az emberi civilizációt fenyegető egyik legnagyobb kockázatot a mesterséges intelligencia jelenti. Igaz, azt ő sem tagadja, hogy ez a technológia egyúttal nagyszerű eredményekkel is kecsegtet.
A feltaláló-üzletember félelme nem új keletű. Musk már 2014-ben hangot adott véleményének, miszerint
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.