Két éve működik a Portugália partjaitól mintegy 20 km-re telepített, mélytengeri úszó szélfarm. A WindFloat Atlantic mérnökei szerint a teljesítménye minden várakozást felülmúlt.
Még 2020-ban kezdték el telepíteni azokat a szélerőműveket, amelyhez hasonlók a jövőben komoly szerephez juthatnak az energiatermelésben. A jelek szerint mindez nemcsak papíron igaz, a portugál WindFloat Atlantic projekt szélerőműparkja ugyanis az offshorewind.biz jelentése szerint eddig minden várakozást felülmúlt.
A 25 MW-os farm 2022-ben 78 GWh villamosenergia-termeléssel zárta a 2022-es évet, ami ötszázalékos teljesítménynövekedést jelent 2021-hez képest – írja az Interesting Engineering.
A szélfarm különlegessége, hogy ez a világ első úszó, félig elmerülő konstrukciója. A szerkezeteket a parttól mintegy 20 km-re telepítették, ott, ahol már nem lehetséges beton alapra építeni azt. Ehelyett lánccal rögzítik a platformot a tenger fenekére, 100 méteres mélységben. Az erőmű jelenleg három platformmal büszkélkedhet, mindegyiket egy 8,4 MW-os Vestas turbinával szerelték fel.
A napelemnél 10-szer több áramot termel ez a lapát nélküli szélturbina, és ez még nem is a legjobb benne
Az energiaigényt hatékonyabban elégíti ki, miközben zajtalan és a madarakat sem veszélyezteti - ígéri szabadalmaztatott szélturbinájáról az Aeromine Technologies. És ami egyre értékesebb tulajdonsága: gyártója szerint minimálisra csökkenti az energiatárolás költségeit.
A projekt elképzelése, hogy ha a parttól távolabb telepítik az egységeket, akkor az erősebb széllökéseket is ki lehet használni, így pedig több energia termelhető a turbinákkal. A megtermelt elektromos áramot kábelek segítségével juttatják el a szárazföldre.
A szélerőműfarm az év 93-94 százalékában üzemelt, ami jól mutatja az ilyen platformokban rejlő potenciált. A WindFloat Atlantic csapata valós időben szerzi be az adatokat az egységekről, és ellenőrzi az esetlegesen felmerülő problémákat, amelyek esetleg helyszíni beavatkozást igényelhetnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.