A HD 206893 c jelű égitest hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint egy barna törpecsillag. Az angliai Exeteri Egyetem kutatóinak azonban sikerült megállapítaniuk, hogy valójában egy exobolygóról van szó.
Az Európai Űrügynökség (ESA) Gaia nevű űrteleszkópja nemrég egy igen különleges exobolygóra bukkant. A HD 206893 c kódjelű planéta kapcsán a kutatók megállapították, hogy a belső magjában magfúziós reakció zajlik – írta meg az Interesting Engineering.
Az angliai Exeteri Egyetem tudósa, Sasha Hinkley csapatával együtt fedezte fel az exobolygót, ami a számításaik szerint nagyjából 484 millió kilométerre kering a központi csillagától, a HD 206893-tól. Ez az égitest körülbelül 130 fényévre van a Földtől, és 30 százalékkal nagyobb, mint a mi Napunk.
A csillagászok azért ezt a csillagot vették célpontba, mert a mérések szerint van egy törmelékkorongja. Mindez jó esély lehet arra, hogy bolygó is kering körülötte. A Gaia műszerei segítségével sikerült megállapítani, hogy valóban van körülötte bolygó.
A planéta létezését a chilei Nagyon Nagy Teleszkóp (VLT) erősítette meg. A HD 206893 c a feltételezések szerint 13-szor nagyobb, mint a Jupiter. A kutatók erről szóló publikációja egyelőre az arXiv preprint szerveren olvasható.
Idegen bolygóra bukkant a James Webb űrteleszkóp, akkora, mint a Föld
A kutatók szerint az LHS 475 b jelű exobolygó átmérője a Föld átmérőjének 99 százaléka, az viszont nem biztos, hogy légköre is van.
A VLT segítségével a bolygó légkörérből származó fényspektrumot is elemezték. Ennek köszönhetően sikerült kideríteni, hogy a magjában egy nukleáris fúziós folyamat megy végbe. A planéta fényesedéséből arra következtettek, hogy a magban deutérium, vagyis a hidrogén neutront hordozó izotópja ég.
Hatalmas mérete, valamint a fúziós reakció miatt könnyen össze lehetett volna téveszteni egy barna törpecsillaggal. Ezek olyan objektumok, amik a normál csillagokhoz hasonlóan alakulnak ki, de nincs meg a szükséges tömegük a magfúzió fenntartásához. A felfedezés ezért abban is segíthet a jövőben, hogy különbséget lehessen tenni a barna törpék és a normál csillagok között.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.