Sosem sikerült még ilyen kevés üzemanyagból ennyi energiát megtermelni
A Joint European Torus (JET), a világ egyik legnagyobb fúziós berendezése megdöntötte az egy plazmakisülésben megtermelt fúziós energia világrekordját.
A Joint European Torus (JET), a világ egyik legnagyobb fúziós berendezése megdöntötte az egy plazmakisülésben megtermelt fúziós energia világrekordját.
Néhány napja megismételték a tavaly decemberi tudományos áttörést, mely a fúzió formájában egyszer majd elhozhatja a korlátlan tiszta energiát is.
Igencsak bátor vállalást tett a Helion nevű vállalat: már 2028-tól fúziós energiát szállítanának a Microsoftnak, noha jelenleg még nem érték el ezt a célt, a legújabb reaktoruk is épül, és még a hatósági engedélyeket is be kell hogy szerezzék.
A HD 206893 c jelű égitest hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint egy barna törpecsillag. Az angliai Exeteri Egyetem kutatóinak azonban sikerült megállapítaniuk, hogy valójában egy exobolygóról van szó.
Energiatermelés a hidrogénbomba mintájára? Az amerikai tudósok kísérletének minap bejelentett eredménye kis lépés nagy célok felé, például hogy korlátlan mennyiségű tiszta, kibocsátásmentes energia álljon az emberiség rendelkezésére.
Történelmi bejelentést tett kedden délután az amerikai energiaügyi minisztérium: a kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban a világon először sikerült elérni, hogy több energiát állítsanak elő fúzióval, mint amennyit használtak a folyamat beindításához. A jelentős tudományos áttörés nyomán komoly előrelépés várható a korlátlan tiszta energia és akár fegyverkezés terén is.
Az Egyesült Királyság kormánya igen ambiciózus tervekkel állt elő: megépítenék az első kereskedelmi célú fúziós erőművet. A kutatók szerint a technológia alkalmazásához jelentős akadályokat kell leküzdeni.
100 millió fokos hőmérsékletet értek el, már csak huzamosabb ideig fenntartani kellene tudni ezt a hőmérsékeltet.
A magfúzió az ideális energiaforrás, amelynek kiaknázásával évmilliókra elegendő erőforrás áll rendelkezésre a tengervízben és a földben. Magyarország évi energiaellátását 10 millió tonna szén, 2,5 millió tonna földgáz, vagy 452 millió liter benzin fedezi, miközben 150 kg deutérium és 230 kg trícium is elegendő lenne.
Tanulmányban részletezték mérföldkövet jelentő magfúziós kísérleteiket azok az amerikai kutatók, akiknek először sikerült több energiát nyerni a fúzióból, mint amennyit abba belefektettek.
Eddig példátlan energiájú lézersugarat állítottak elő amerikai kutatók, amely kulcslépés lehet a magfúzió felé - jelentette be az amerikai Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hatóság (NNSA).