A Wikipedia asztali számítógépes változata számos ponton változik meg, modernebb lesz és jobban használható.
A Wikipedia az egyik legfontosabb internetes enciklopédia, mely szabadon szerkeszthető. A már több mint 20 éves oldal asztali számítógépes változata most – több mint egy évtized után – több ponton is megújult azzal a céllal, hogy még könnyebb legyen a használata, és még jobban illeszkedjen a mobilos variánshoz.
A változásokat a Wikimedia Foundation több mint 30 különböző önkéntes csoport segítségével fejlesztette szerte a világból.
Az első újdonság az oldalon történő keresést érinti: ezentúl valamilyen kifejezés beírásakor az oldal automatikus javaslataiban képek, valamint leírások is megjelennek, hogy segítse a felhasználókat az elérni kívánt cikk megtalálásában. Ugyan ez nem jelentős változás, de vizuálisan segítheti a gyorsabb keresést. A Wikimedia Foudation szerint ez a kisebb változás is 30 százalékkal több felhasználói keresést eredményezett a tesztek során – írja a TechCrunch.
A következő változás a fejlécnél történt. Az oldalon mostantól úgynevezett ragadós fejlécet használnak, mely azt jelenti, hogy néhány hasznos rész – például a keresőmező, a szócikk címe és az oldalmenü – görgetéskor nem tűnik el, mindig a helyén marad. Így a szócikk szövegében görgetve szinte csak a szöveg mozog, és ha a felhasználó mondjuk keresni szeretne, nem kell felugrani az oldal tetejére. A tesztek során ezáltal több mint 15 százalékkal csökkent a görgetések száma az oldalon.
Ezentúl a nyelvek között is könnyebb lesz váltani. A funkció átkerül a jobb felső sarokba, ahol egy lenyíló menüben lehet majd választani a szócikk különböző nyelvű változatai között.
A bal oldalsáv, a tartalomjegyzék is megújul, mely a hosszabb szócikkekben történő navigációt segíti. Ezentúl ez is mindig látható marad a görgetés során – ezáltal jobban követhető, hol tart a felhasználó a szócikkben.
Történtek még apróbb módosítások, így például az oldalsáv már összecsukható, és a maximális vonalszélesség is beállítható. Azok, akiknek a monitora 1600 pixeles vagy szélesebb, mostantól egy kapcsolóval növelhetik az oldal szélességét. Növelték az alapértelmezett betűméretet is, hogy javítsák az olvasás kényelmét.
Látható, hogy drasztikus változásokat nem eszközöltek az oldalon a Wikipediánál, ugyanakkor több ponton is praktikusabb és komfortosabb lett az weblap használata. Az újdonságok már számos országban megjelentek, ugyanakkor jelen sorok írásakor a magyar változat még a régi felületet használta. Minden bizonnyal hamarosan itt is megtörténik az átállás.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.