Mindössze egy kémiai anyagon múlhat az agyban, hogy a gyerekek a felnőttekhez képest sokkal jobban tudnak tanulni.
A gyerekek a felnőttekhez mérten gyorsan tanulnak, a fejlődésben lévő agyuk gyorsan gyűjti az információkat. A németországi Regensburgi Egyetem és az amerikai Brown Egyetem idegtudósaiból álló csapata felfedezhette, mi teszi a fiatalok agyát oly hatékonnyá.
Mint azt a Current Biology folyóiratban publikált kutatásban írták, mindez egy agyi anyagon, a gamma-aminovajsavon (GABA) múlhat, aminek szintje tanulás közben és után megnő, így az agyuk még hatékonyabban szívhatja magába az információkat. Ez az anyag egy kémiai hírvivő az agyban, melynek fontos szerepe van a tanulási folyamatban.
A GABA-koncentráció mérésére a kutatók funkcionális mágneses rezonanciavizsgálatnak vetettek alá gyerekeket vizuális tanulás során. A vizsgálatot 55, 8 és 11 év közötti gyereken, valamint 56, 18 és 25 év közötti felnőttön végezték el, három különböző tanulási periódust lefedve: a tanulási feladat előtt, közben és után.
Az eredmények arra mutattak rá, hogy a GABA-szint a felnőttek esetében az egész kísérlet során egyenletes volt, míg a gyerekeknél nem:
Azt találták, hogy a gyerekeknél a tanulással összefüggésben a GABA gyorsan növekedett, és nem csak közben, hanem a tanulás utáni periódusban is.
A gyerekek GABA-szintjének ismeretében a kutatók végeztek egy viselkedési kísérletet is, hogy lássák, ez teszi-e lehetővé a vizuális tanulás gyorsabb stabilizálódását. Mint kiderült, a felnőtteknél egy órás pihenési időszakra volt szükség ehhez, a gyerekek pedig már 10 perc után képesek voltak újra tanulni, úgy, hogy közben a korábban tanultakat sem írták felül – összegzett a Science Alert.
A kutatás eredményei felhasználhatóak a felnőttek tanulásának javítására – mint a kutatók elmondták, például egy új terápiát lehetne fejleszteni a GABA-szint növelésére a felnőtt agyban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.