A kutatók szerint a kutyák farkának szinte semmilyen szerepe nincs abban, hogy hogyan mozognak.
A kutatók szerint a kutyák farka alig, vagy egyáltalán nem játszik szerepet az állat mozgékonyságában és abban, hogy futás közben megtartsa az egyensúlyát. Ehelyett minden valószínűség szerint kommunikációra használhatja azt.
A kutatók azután kezdték el vizsgálni a kutyák farkát, hogy megnézték, más állatoknál milyen szerepet tölt be a testrész. A macskáknál például semmilyen szerepe nincs abban, hogy az állat a talpára essen, ellenben a vadászatnál óriási szükség van rá, hogy üldözni tudja a prédáját.
Ardian Jusufi és csapata a Max Planck Intézetben ezután kezdett el vizsgálódni a kutyák farka iránt. Kollégáival egy olyan matematikai modellt készítettek, amely lehetővé tette számukra, hogy ellenőrizzék, mi történik, amikor a kutyák futás közben a testüket, a lábukat és a farkukat is mozgatják.
Magyarországon a kutya lett az a „szőrös gyerek", aki nem költözik el otthonról
A magyar háztartások közel harmadában van kutya, és a kutyatartók 65 százaléka családtagként tekint négylábú kedvencére. Tízből egy magyar kutyatartó számára pedig kedvence rendkívül, akár mindenkinél fontosabb az életében - derült ki a Kutyaszemmel program által támogatott legújabb felmérésből, amelyet az ELTE Természettudományi Karának munkatársai végeztek.
A bioRxiv preprint szerveren közzétett tanulmányban azt írják, a farok mozgása szinte semmit sem változtatott a kutya röppályáján, amikor az a levegőbe emelkedett. Az eredmények azt sugallják, hogy a farok nem olyan kritikus testrész a kutyák mozgékonysága szempontjából, mint más állatoknál. Azt találták, hogy a farok ugrás közbeni mozgatása csupán a fok töredékével változtatta meg a kutya mozgását – a mozgásban leginkább akkor lehet szerepe, ha az eb úszik, ekkor ugyanis kormányzásra tudja azt használni. Emiatt úgy gondolják, a testrész inkább kommunikációra, vagy a kártevők – például a legyek – elhessegetésére szolgál.
Korábbi kutatások szerint a kutyák mindent ezzel kommunikálnak, a dominanciától és a barátságosságtól a félelemig és a megnyugvásig. A magasra tartott farok magabiztosságot vagy a kutya játékra való hajlandóságát jelzi, míg a merev farok fenyegetést vagy szorongást fejezhet ki. Ha alacsonyan van, vagy a lábak közé húzódik, az állat félhet, de az egyik oldalról a másikra való laza csóválás barátságosságot jelez. Ha inkább jobbra csóválja, akkor boldog, míg ha inkább balra, akkor izgatott.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.