Eddig azt feltételezték, a buborékok hártyájának hőmérséklete megegyezik a környezetükével – most azonban felfedezték, hogy annál sokkal hidegebbek lehetnek.
A buborékok mindenhol jelen vannak, a mosogatógépben, a sörünk tetején úszkálva, a nyálban és a hullámokon is. Fizikájuk megértése elsősorban ipari környezetben lehet hasznos, ahol stabilitásuk fenntartása nélkülözhetetlen bizonyos gyártási folyamatok során, például amikor síküveget állítanak elő. Ehhez járultak hozzá munkájukkal a Párizs-Saclay Egyetem kutatói, akik a buborékokat körülvevő hártyáknál fedeztek fel különlegességet – a kapcsolódó kutatás a Physical Review Letters folyóiratban jelent meg.
A tudósok szerint ugyanis a hártya néhány esetben akár 8 Celsius-fokkal is hidegebb lehet az azt körbevevő környezeti hőmérsékletnél. Az eredmények azon korábbi vizsgálatokra alapulnak, melyek arra fókuszáltak, hogy miként idézhetik elő a folyékony hártya elvékonyodását és elpárolgását a hőmérsékletben végbemenő változások.
Hogy közelebbről is megvizsgálhassák ezeket a buborékokat, a kutatók mosószerből, vízből és glicerolból álló elegyet alkottak, és a buborékokat különböző hőmérsékleten és páratartalmon tesztelték. Ekkor alakult ki az akár 8 fokos különbség is a környezet és a buborék hártyája között.
S bár az már korábban is ismert volt, hogy a szappanbuborékok hártyája folyadékot veszít párolgás útján, hogy energiát szabadítsanak fel, azt feltételezték, hogy ezeknek a hártyáknak a hőmérséklete megegyezik a környezet hőmérsékletével is. A kutatók azt figyelték meg, hogy a hőmérséklet először csökkent, majd emelkedni kezdett, míg újra el nem érte a környező levegő hőmérsékletét – összegzett a Science Alert.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.