A hidegháború alatt az amerikaiak válasza a szovjet interkontinentális ballisztikus rakétára a Project Thor volt, ami elméletben jól működött, csak rendkívül költséges volt. Most kicsiben rekonstruálták a pusztító fegyvert működés közben.
Az 1950-es évek végén a Szovjetunió sikeresen állította pályára a világ első műholdját, a Szputnyikot. Alig egy hónappal korábban pedig sikeresen tesztelte az első interkontinentális ballisztikus rakétát, amivel a rezsim képes lett volna elérni az Egyesült Államok keleti partvidékét, mindezt a kilövés után alig 30 perccel.
Az eredményeket látva a Boeing kutatója, Jerry Pournelle egy olyan fejlesztést talált ki, ami még ezeknél is erősebb. Ez volt a Project Thor, ami egy űrfegyvert jelentett volna. A segítségével 15 perc alatt lehetett volna csapást mérni a Földön bárhol egy célpontra, és akár a szovjetek interkontinentális rakétáját is le tudta volna szedni. Sőt, még 30 méterrel a felszín alatti célpontokat is meg tudta volna semmisíteni, ami azt jelentette, hogy a szovjetek atomrakétái nincsenek biztonságban.
Hogy pontosan mi az a Project Thor, arról egy YouTube-videó is készült.
Aki nem szeretné a fenti videót végignézni, annak annyit elárulunk, hogy egy kinetikus fegyver koncepciójáról van szó. A lényege, hogy egy telefonpózna méretével megegyező, volfrámból készült lövedéket lőtt volna ki a földkörüli pályáról a célpontra. Ez aztán becsapódva óriási pusztítást végzett volna el.
A fegyverrendszer végül nem épült meg. Ennek oka, hogy túlságosan sok eszközt kellett volna pályára állítani ahhoz, hogy 15 perc alatt a világ bármely pontját el lehessen érni egy találattal. Mindez olyan költséges lett volna, hogy végül elvetették az ötletet. Jerry Pournelle-ből viszont később kiváló sci-fi-író lett.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(Kiemelt kép: YouTube / Veritasium)