A miniszterelnök határon túliaknak írt ünnepi levele arról árulkodik, hogy akárcsak 1956-ot, az 1848-as forradalmat is kész eltorzítani a propaganda nevében.
Orbán Viktor levélben igyekezett értelmezni az 1848-as forradalmat a határon túliaknak, de nagy igyekezetében sikerült a valóságtól némileg elrugaszkodva beállítania a szabadságharc hőseinek céljait és eszközeit. Fogalmazhatunk úgy is, hogy a béke propagandája ezúttal felülírta a történelmet is.
„Emlékezünk hőseire, a márciusi ifjakra, akik úgy győztek az elnyomás felett, hogy a felforgatás helyett a rendet, a háború helyett a békét, a halál helyett az életet tűzték zászlajukra” – írja Orbán a határon túliaknak címezve. Rögtön idekívánkozik Petőfi Sándor Csatadal című versének néhány sora:
Trombita harsog, dob pereg,
Kész a csatára a sereg.
Előre!
Süvít a golyó, cseng a kard,
Ez lelkesíti a magyart.
Előre!
(…)
Véres a föld lábam alatt,
Lelőtték a pajtásomat,
Előre!
Én se’ leszek rosszabb nála,
Berohanok a halálba,
Előre!
Orbán Viktor úgy gondolja, hogy forradalmat lehet felforgatás nélkül is csinálni, Petőfi Sándor azonban nemcsak az életművével, hanem a halálával is vitatkozik ezzel.
Petőfi forradalma amennyire a szavak, legalább annyira a kard forradalma is. A forradalom költeményének nevezett Nemzeti dalban ezt olvassuk:
Fényesebb a láncnál a kard,
Jobban ékesíti a kart,
És mi mégis láncot hordtunk!
Ide veled, régi kardunk!
Visszaemlékezések – amelyek hol jóindulatúak, hol nem – szólnak arról, hogy Petőfi egy meglehetősen nagy méretű karddal szaladgált a márciusi napokban – aligha a rend iránti tiszteletből.
Hogy Petőfi és a márciusi ifjak mennyire távol álltak a rendtől, arra itt egy másik, forradalmi lelkületű idézet a költő Akasszátok föl a királyokat! című verséből:
Mindenkinek barátság, kegyelem,
Csak a királyoknak nem, sohasem!
Lantom s kardom kezembül eldobom,
A hóhérságot majd én folytatom,
Ha kívülem rá ember nem akad –
Akasszátok föl a királyokat!
Ezen a zászlón bizony nem az élet volt, hanem a halál.
A „rendpárti forradalmár” mindenképpen újítás a miniszterelnök politikai szótárában.
Kérdés, hogy az Orbán beszédének megágyazó március 15-ei ünnepség rendezője, Szente Vajk talál-e olyan forradalmi verset, amely megfelel majd a miniszterelnöki értelmezés kritériumainak, és a rendet dicsőíti.