A német Merck és az amerikai Moderna közösen fejleszti a bőrrák elleni, mRNS-alapú védőoltását, amely a kipróbálás eredményei alapján működőképesnek tűnik.
Egy újfajta oltás adhat reményt a jövőben a melanomában – vagyis bőrrákban – szenvedő betegeknek. Az IFLScience azt írja, nagyon izgalmas eredmények születtek egy olyan vakcina kipróbálásakor, amely a koronavírus-járvány kapcsán széles körben ismertté vált mRNS-technológiát használja a betegség kialakulásának megelőzésére.
A vakcinát a német Merck és az amerikai Moderna fejlesztette ki. Klinikai kipróbálásakor során összesen 157, III-as és IV-es stádiumú melanomában szenvedő beteget oltottak be, akiknek a daganatait a kezelés előtt műtéti úton már eltávolították.
Készülhet a bőrrák elleni mRNS-vakcina
A kutatók úgy vélik, hogy a bőrrák fokozott kockázatának kitett embereket elég lenne évente egyszer beoltani.
Az adatok azt mutatták, hogy azoknál a melanómás betegeknél, akik keytruda-kezelést – egy monoterápiás kezelést – is kaptak, és úgy oltották be őket, 44 százalékkal csökkent a betegség kiújulásának, illetve a halálozásnak a kockázata azokéhoz képest, akik csak a monoterápiás kezelést kapták meg.
A cégek az eredmények láttán azt remélik, hogy 2023-ban a 3-as fázisú klinikai vizsgálatot is elvégezhetik.
Korábban a BioNTech vezetője azt mondta, 2030-ra készülhet el a rák elleni védőoltás.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.