Tech hvg.hu 2022. december. 12. 08:03

2000 fényévre nézett el a James Webb űrteleszkóp, különös dolgot látott

Ausztrál csillagászok elemezték a James Webb űrteleszkóp felvételét a Déli Gyűrűs-Ködről.

A James Webb Űrteleszkóp egyik első célpontja a Déli Gyűrűs-Köd megfigyelése volt, amelyről még július közepén közölt felvételeket a NASA. Az objektum egy planetáris köd, ami akkor jött létre, amikor egy vörös óriás csillag az anyag jelentős részét ledobva fehér törpévé változott. Legalábbis így gondolták eddig, a tudósok azonban a képeket látva máshogy vélekednek.

Az IFLScience beszámolója szerint a kutatók úgy gondolják, hogy négy csillag miatt jöhetett létre az NGC 3132, vagy Caldwell 74 néven is ismert köd. A 2000 fényévre lévő objektum középpontjában egy fehér törpe látható, ami körül egy másik csillag kering. A képek alapján azonban úgy tűnik, van ott még két csillag.

„Technikailag nem láttuk őket, de kikövetkeztettük a jelenlétüket. Csak a fő csillagot és a legtávolabbi kísérőt látjuk – azt, amelyik valójában nem játszott aktív szerepet a köd kialakulásában” – nyilatkozta Orsola De Marco, az ausztrál Macquarie Egyetem kutatója.

NASA / ESA / CSA / STScI

A JWST infravörös megfigyeléseinek részletes elemzése alapján arra jutottak, hogy a fehér törpe közeli társát jelenleg egy, a központi csillag körül lévő korong rejti el. Emellett a köd struktúrájából arra lehet következtetni, hogy egy másik rejtett csillag is van ott, amely ekörül a kettő körül kering. Az erről szóló tanulmány a Nature Astronomy hasábjain jelent meg.

A több csillagot rejtő rendszerre magyarázat De Marco szerint, hogy a nehéz csillagoknak mindig több társuk van. A részletes megfigyelések és a modellek kombinálása lehetővé teszi, hogy a rendszert sokkal jobban megértsük. Emellett a kutatók közelebbi becslést is adhatnak a fehér törpe tömegére, amiről úgy vélik, a Nap tömegének nagyjából 2,86-szorosa.

Mindez lehetővé teheti azt, hogy más planetáris ködöket is pontosabban tudjunk feljegyezni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(A kiemelt kép forrása: NASA / ESA / CSA / STScI)

hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?