Az eddigi legfiatalabb olyan gázóriást találták meg a csillagászok, ami kétféle módon is képződhetett.
A német Max Planck Intézet csillagászai egy új bolygót fedeztek fel a Naprendszeren kívül. A bolygó a Jupiter egy rendkívül fiatal változatának felel meg, a vizsgálat során pedig sikerült megmérni a tömegét és a sugarát is – írja az IFLScience.
Az Astronomy & Astrophysics című szaklapban megjelent publikáció szerint ez az eddigi legfiatalabb ilyen exobolygó, amelynek meg tudták mérni a fent említett tulajdonságait.
A HD 114082 b kódnévvel illetett bolygó 310 fényévre van a Földtől. A Naphoz hasonló csillag körül kering, nagyjából fele olyan távolságra attól, mint amilyen távolságra a Föld és a Nap helyezkedik el egymástól. Méretre egyébként akkora, mint a Jupiter, de nyolcszor nehezebb annál, így kétszer olyan sűrű, mint a Föld. A szakemberek szerint ez rendkívül érdekessé teszi, ez ugyanis igen különleges ahhoz képest, hogy egy gázóriásról van szó.
A számítások szerint a bolygó csupán 15 millió éves.
Kén-dioxidot talált egy idegen bolygó légkörében a James Webb űrteleszkóp
A WASP-39b jelű exobolygó 700 fényévnyire van a Földtől. A James Webb űrteleszkóp sokáig tanulmányozta, és fontos információkat tárt fel róla.
A kutatók alapvetően kétféle bolygóképződési folyamatot ismernek. Az egyik, amikor a szilárd anyag magmává alakul, majd a forró égitest magához vonzza a gázokat. A másik, amikor annyi gáz gyűlik össze, hogy az bolygóvá omlik össze.
A kutatók nem vetik el, hogy a HD 114082 b az előbbi, gyakoribb módon képződött, ugyanakkor a paraméterei a második képződési módot is elképzelhetőnek tartják. A szakemberek hangsúlyozzák, több hasonló bolygót is meg kellene vizsgálni, hogy kiderüljön, hogyan képződnek ezek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.