Rejtély, hogy több százezer év különélés után hogyan tudta megérteni egymást a Homo sapiens és a neandervölgyi ember, ám ez nem gátolta őket a közös utódok nemzésében.
Úgy tűnik, a kutatók végre rájöttek, mi okozta a neandervölgyi ember kihalását. A Palaeo Anthropology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint nem a kevés zsákmány vagy a harcok miatt tűnt el a Földről, hanem azért, mert szexelt a Homo sapiensszel.
Chris Stringer, a tanulmány egyik szerzője szerint az elmúlt néhány évben sokat megtudtunk már arról, hogy a Homo sapiens és a neandervölgyiek közötti milyen kölcsönhatás volt, arról azonban még mindig vitatkozik a tudomány, hogy miként keresztezte egymást a két csoport. Úgy véli, hogy ha a neandervölgyi rendszeresen nemzett utódokat a Homo sapiensnek, akkor az idővel erodálhatta a populációját egészen addig, amíg el nem tűnt.
A kutatók szerint a neandervölgyiek 600 ezer évvel ezelőtt fejlődhettek ki Európában és Ázsiában, míg a Homo sapiens 400 ezer évvel ezelőtt Afrikában. Utóbbi csoport 250 ezer évvel ezelőtt kezdte elhagyni a kontinenst.
Megvan az első neandervölgyi család, aminek a leleteire bukkantak
Rengeteg új információt rejthetnek még azok a leletek, melyeket Dél-Szibériában találtak. Lehetséges, hogy egykor a nők voltak az összekötő kapocs az egymástól messze élő, kisszámú neandervölgyi közösségek között.
Stringer szerint a legizgalmasabb kérdés, hogy a találkozáskor miként kommunikált a két csoport egymással. Mivel több százezer évet töltöttek külön, a nyelvi különbségek mélyebbek lettek volna, mint most bármely két nyelv között a világon. Éppen ezért rejtély, hogy miként találhattak utat egymáshoz.
A vizsgálatok arra utalnak, hogy csak a neandervölgyi férfi és a Homo sapiens nő között volt szexuális kapcsolat, a biztos képhez azonban a genomok további szekvenálására lesz szükség.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.