Az amerikai kutatók szerint a terhesség korai szakaszától egészen a középső szakaszáig érdemes kerülni a légszennyezettséget, mert annak olyan hatása lehet, mintha dohányozna a kismama.
Egy új tanulmány kimutatta, hogy a légszennyezés összefüggésben állhat azzal, hogy egy újszülött mekkora súllyal jön a világra. JAMA Network Openben publikált kutatási eredmény szerint a PM10 és a PM2,5 részecskék (a számok a méretükre utalnak), valamint a nitrogén-dioxid is hatással van erre: minél nagyobb koncentráció ér egy várandós nőt, annál nagyobb erősebb ez a kapcsolat.
A 2500 grammnál alacsonyabb súllyal született babáknál jelentősen megnő az olyan problémák kialakulásának kockázata, mint a sárgaság, légzési problémák és a fertőzésekre való fogékonyság, de az agyvérzés kockázata is magasabb, mint a 2500 grammnál nehezebb babáknál.
Az orvosok többek között ezért is hangsúlyozzák, hogy a terhesség alatt tilos dohányozni és alkoholt fogyasztani, bizonyos gyógyszereket pedig le kell cserélni a várandósság idejére. Ezek szerencsére könnyen eszközölhető dolgok, ám van, amit ennél jóval nehezebb kikerülni.
Megvan, miért olyan magas a városban a szálló por mennyisége
Városi környezetben az úthálózat sűrűségével növekszik a szálló por mennyisége, a jó vasúthálózat pedig kifejezetten javítja a levegőminőséget - derül ki a Szegedi Tudományegyetem geográfusai által végzett kutatásból, melyet a rangos MDPI Sustainability című folyóiratban publikáltak.
Az amerikai kutatók azt találták, hogy a légszennyezés szintén összefüggésben lehet a születendő gyermek súlyával – ami érthető, tekintve, hogy a dohányzás kapcsán is ez az egyik probléma. Mindez azért is fontos megállapítás, mert épp nemrég jött ki egy másik kutatási eredmény, amelynél a tudósok koromrészecskéket találtak a magzat vérkeringésében már az első trimeszter idején is.
A kutatók hangsúlyozzák, a legnagyobb veszélyt az jelenti, ha a kismamák a terhesség korai szakaszától a középső szakaszig vannak kitéve a légszennyezésnek, mert ez az a fejlődési időszak, ami megalapozza a magzati növekedést.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.