A Neowise nevű űrszonda félévente képes feltérképezni a teljes éjszakai égboltot, ami megmutatja a tudósoknak, miként változnak a csillagok, fekete lyukak és más objektumok.
Megszámlálhatatlanul sok lenyűgöző felvételt tett már közzé a NASA az elmúlt évtizedekben a világűrről, ám a szervezet még a saját mércéjével mérve is kiemelkedőnek tartja azt a timelapse-videót, amin az éjszakai égbolt látható. Egész pontosan a teljes éjszakai égbolt 12 éves összefoglalója.
A képeket a Neowise (Near-Earth Object Wide Field Infrared Survey Explorer) nevű űrteleszkóp rögzítette. Ezt még 2009-ben indította útnak a NASA – akkor még Wise néven –, hogy a Naprendszeren kívüli univerzumot tanulmányozza. Azóta már más feladata van: a földközeli objektumokat, aszteroidákat, üstökösöket kell figyelemmel kísérnie.
A ScienceAlert azt írja, a Neowise által rögzített adatok felbecsülhetetlen értékű betekintést nyújtanak a tudósok számára az égi objektumok mozgásába és változásába – legyen szó a csillagok felrobbanásáról, vagy az éjszakai égbolton való vándorlásukról, esetleg a gázt elnyelő fekete lyukakról.
A Neowise többszáz millió objektum elhelyezkedését, valamint az általuk kibocsátott infravörös fény mértéktét rögzíti. Ezeket aztán elemezhetik a tudósok, ami megmutatja, mit csinálnak ezek az égitestek.
Az eszköz félévente a teljes égboltot letapogatja, így a tudósok mára 18 ilyen képet fűztek össze.
A szakemberek a térképet külön hasznosnak találták a barna törpék tanulmányozásában. Összesen nagyjából 260 ilyet sikerült azonosítani az elmúlt évek során, és nagyjából kétszer ennyi Y-törpét. Ezek a leghidegebb barna törpék, amelyek különösen érdekesek a csillagászok számára, támpontokat adva a csillagkeletkezés hatékonyságára és annak időzítésére.
A tervek szerint az eszköz 2023 márciusáig további két új térképet ad majd az éjszakai égboltról.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.