Naponta átlagosan 4000 ember veszíti életét a tuberkulózis miatt, a helyzetet pedig csak súlyosbítja, hogy a gyógyítással kapcsolatos programok megtorpantak a koronavírus-járvány miatt.
A koronavírus-járvány miatt viszonylag kevés szó esett egy másik, igen súlyos betegségről, a tuberkulózisról (vagyis a TBC-ről). Mindez nemcsak azért probléma, mert a járvány elvitte a fókuszt a betegségről, hanem azért is, mert a szakemberek attól félnek, az eddig elért eredmények tovább romolhatnak.
Mel Spigelman, a nonprofit TBC Szövetség (TB Alliance) vezetője az AFP-nek úgy nyilatkozott, a TBC ellen az elmúlt néhány évben folytatott küzdelem drámaian lelassult, mivel a tudomány elsősorban a koronavírusra koncentrált. A szakember aggódik, hogy a helyzet tovább romolhat.
Újra terjedni kezdett a tbc
Több óbudai bölcsődében is megfordult egy olyan fejlesztőpedagógus, aki aktív TBC-s. Amikor ez kiderült, több gyereket rögtön ki kellett vizsgálni, akik ezután erős gyógyszereket kaptak, amit fél évig kell szedniük - írta az Index.
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a TBC évente 1,5 millió ember halálát okozza. Az esetek fele nyolc országban: Bangladesben, Kínában, Indiában, Indonéziában, Nigériában, Pakisztánban, a Fülöp-szigeteken és Dél-Afrikában fordul elő. A koronavírus-járvány ezzel szemben három év alatt 6,5 millió embert ölt meg, a Covid–19 halálozási aránya azonban mostanra napi 1449 emberre csökkent, így ismét a TBC lett a leghalálosabb fertőzés: naponta nagyjából 4000 ember esik áldozatául.
2020-ban a TBC-programok nagyjából 80 százaléka akadt meg: a koronavírus-járvány hatással volt a laboratóriumi vizsgálatokra, a kezelésekre és a betegséggel kapcsolatos statisztikai adatok közlésére is. Hasonló problémával szembesült egyébként a HIV és a malária elleni küzdelem is.
80 százalékban halálos koronavírust fejlesztettek egy amerikai laboratóriumban
A Bostoni Egyetem kutatói bebizonyították, hogy a tüskefehérje megváltoztatásával az eredetihez képest kevésbé halálossá tehető a koronavírus, ám a kutatás mögötti szándékuk rosszul értelmezve könnyen elferdíthető lehet.
Bár a betegség halálos kimenetelű is lehet, ez nem feltétlenül kell, hogy így legyen. A beteg gyógyítható egy hat hónapon át tartó, 4 antibiotikumot tartalmazó kúrával. Ugyanakkor a számítások szerint évente a betegek nagyjából 5 százaléka rezisztens a kezelésre.
Spigelman figyelmeztet: a TBC-programokhoz kapcsolódó infrastruktúrára viszonylag kevés a pénz, mert azt még mindig a szegények betegségeként tartják számon. Ez pedig visszaveti a kór elleni küzdelmet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.