Tech MTI 2022. október. 24. 10:03

2700 éves, asszíriai márványból készült leletekre bukkantak, nagy csaták láthatók rajtuk

Összesen nyolc 2700 éves asszíriai márvány féldomborművet fedeztek fel az észak-iraki Moszulban amerikai és iraki régészek. Nagyhatalmú asszíriai királyok korszakának csatajelenetei láthatók rajtuk.

A felfedezést a maszhi ásatásokon, a Moszulban található Ninive ókori város egyik kapujánál tették. A monumentális kaput az Iszlám Állam terrorszervezet dzsihadistái buldózerrel rombolták le, amikor 2014 és 2017 között az uralmuk alatt volt az észak-iraki metropolisz.

A nyolc márvány féldombormű Szín-Ahhé-Eríba (a bibliai Szennahérib) király korából származik (i.e. 705-681) a Régiségek és Nemzeti Örökség Iraki Tanácsának a közleménye szerint. Szennahérib építette újjá és bővítette Ninivét, az Újasszír Birodalom fővárosát, ahol hatalmas palotát is emeltetett.

A féldomborműveken egyebek mellett egy íjának meghúzására készülő katona látható profilból, valamint finoman kidolgozott pálmák és más fák.

„Úgy gondoljuk, hogy ezeket a darabokat az uralkodó unokái elvitték Szennahérib palotájából, hogy a maszhi kaput újítsák fel velük és megnagyobbítsák az őrök termét” – magyarázta az AFP francia hírügynökségnek Fadel Mohamed Hodr, a helyszínt restauráló régészcsoport vezetője. A régész szerint ezek az első, eredeti külsejüket megőrző régészeti maradványok, amelyeket a viszonylag ép helyszínen fedeztek fel.

2700 éves feljegyzéseket találtak különös égi jelenségekről

Brit és japán tudósok fogtak össze, hogy kiderítsék, van-e valamilyen írásos emléke a korábban már felfedezett, időszámításunk előtt 660-ban bekövetkezett napviharnak.

Ninive az asszír birodalom legősibb és legnépesebb városa volt, a birodalom fővárosa, és fő találkozási pont a Földközi-tenger keleti medencéje és az iráni fennsík között – írja a Nemzetközi Szövetség a Konfliktusövezetek Örökségének Megóvására (ALIPH). Az Iszlám Állam pusztításai után ez a szervezet finanszírozza 2021 óta a maszhi kapu felújítását, amelyben az amerikai Pennsylvaniai Egyetem régészei és iraki kollégáik vesznek részt.

2014-től 2017-ben Irakban elszenvedett katonai vereségéig az Iszlám Állam jelentős területeket foglalt el, és Moszult tekintette kalifátusa fővárosának.

Irakban évtizedek óta folyik a műkincsrablás: a 2003. évi amerikai invázió, illetve az Iszlám Állam hatalomra kerülése után az ENSZ szerint „kulturális tisztogatás” folyt az országban. Egyrészt lerombolták az ókori Mezopotámia romjainak egy részét, másrészt a feketepiacon árusították az elrablott műkincseket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.