Tech hvg.hu 2022. október. 18. 11:33

Hét utas ülhet majd a koreai repülő taxiban, ami 350 km/h-val visz egyik helyről a másikra

Egy koreai startup közösségi közlekedésként képzeli el a jövőbeli taxizást, különleges járművükben ugyanis többen, akár heten is ülhetnek.

A Plana nevű koreai startup egy rövid közleményben jelezte, hogy sikeres forrásgyűjtést hajtott végre, így folytathatja különleges repülő taxija fejlesztését. A cég eszköze még csak papíron létezik, ám a hozzájuk vándorló 10 millió dolláros tőkének köszönhetően ez hamarosan megváltozhat.

A Plana – a többi céggel ellentétben – nem egy-, illetve kétszemélyes járművet tervezett, hanem egy nagyobb, akár hét főt is szállítani képes „vasmadarat”. Természetesen ez is egyfajta eVTOL, azaz olyan eszköz, ami függőlegesen képes le- és felszállni.

A cég szerint a taxi kifejezetten gyors lesz: mintegy 350 km/h is haladhat majd.

„A jövő most van": felszállt egy kétüléses repülő autó Dubajban

A Gitex 2022 nevű technológiai expón mutatkozott be egy érdekes jármű: olyan, mint egy autó, ez azonban repül.

A hibrid meghajtással rendelkező eVTOL amúgy 500 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik. Ez kifejezetten soknak tűnik a konkurens cégek által megálmodott koncepciókhoz képest. Igaz, ezeket elsősorban a városon vagy egy adott területen belüli személyszállítás miatt fejlesztik.

A Plana egy 40 fős csapattal dolgozik a projekten, de a munka lassan halad, hiszen a tanúsításhoz szükséges dokumentációkat is be kell nyújtaniuk az illetékes felügyelethez. Ezért nem is valószínű, hogy 2024-re – a többi cég által célul kitűzött évben – már egy üzembe helyezett modellel tudnak majd repülni, a prototípus viszont elkészülhet addigra. Néhány évvel később, 2028-ban pedig a sorozatgyártás is beindulhat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.