Tech hvg.hu 2022. október. 05. 08:03

Látványos újítás a napelemeknél: jönnek a színes panelek

Eddig úgy tűnt, meg kell barátkozni azzal, hogy a napelemek unalmasan szürkéskékek, esetleg fekete színűek. Azonban színesek is lehetnek, és még nagyobb teljesítményvesztéssel sem kell számolni. Kínai kutatók a természettől lesték el a megoldást.

A napelemek kék színét az határozza meg, hogy polikristályos szilíciumból készülnek. Tükröződésmentes bevonattal is ellátják őket, hogy javuljon az energiaelnyelő képességük és a hatékonyságuk. A fekete napelemekhez nagytisztaságú monokristályos szilíciumot használnak, ami segít elnyelni a fény szinte minden hullámhosszát, ezért hatékonyabbak a kék színűeknél – magyarázza a ZME Science.

Sokan persze unalmasnak tarthatják ezeket a színeket, azonban ha befestik a napelemeket, akkor a festék már blokkolja a napfény bejutását. Éppen ezért kerestek egészen más módszert kínai kutatók: a Jiao Tong Egyetem és a Hszincsiang egyetem munkatársai a természetből, egészen pontosan a lepkéktől lesték el a megoldást. A lepkeszárnyak fémes kékjét nem pigmentek állítják elő, hanem mikroszkopikus és nanoszkopikus struktúrákból fakad. Ezek a rácsos szerkezetek úgy szórják a fényt, hogy csak egy kis fényrész jut el az ember szemébe.

A lepkék ezen színvisszaverő képességére már korábban is felfigyeltek, azonban csak nagyon drága színes napelemeket tudtak készíteni. A kínai kutatók viszont nagyon vékony fotonikus üvegréteget permeteztek a napelemre, ami a fény nagy részét közvetlenül átengedi, és csak bizonyos szelektív hullámhosszúságokat ver vissza. E hullámhosszak beállításával színezhető tulajdonképpen a napelem, sőt akár minták is tehetők rá.

ACS Nano
ACS Nano

Ezzel a megoldással kék, zöld és lila árnyalatú napelemeket készítettek, és ami a lényeg, a hatékonyság kevesebb mint egy százalékkal csökkent. Ráadásul – írják a kutatók az ACS Nano folyóiratban – a fotonikus üveg is strapabírónak bizonyult a tesztek során, és a technológia tömeggyártásra is bevethető.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.