Műholdfelvételek szerint Oroszország a Burevesztnyik nevű fegyver tesztelésének előkészületeit végzi az Északi-sarkvidéken. A rendszer kifejlesztésekor Putyin azt adta parancsba: a rakétát a hagyományos légvédelmi rendszerek ne tudják hatástalanítani. Az amerikai hírszerzés szerint a rakéta legutóbbi ismert tesztelése során több orosz katona meghalt.
Tony Roper katonai szakértő blogján tűntek fel azok a műholdképek, melyek alapján Oroszország egy nukleáris meghajtású cirkálórakéta, név szerint a Burevesztnyik tesztelésébe kezdett a Jeges-tengeren. Roper az Airbus Defence and Space által a múlt héten készített képeken ismerte fel a 9M730 Burevesztnyik rakéta indításának előkészületeit – írja a Euronews.
A szakértő szerint bizonyíték, hogy a rakéta szállítókonténere állt a kilövőállás mellett, és hogy a sziget előtt három ellátóhajó parkol, köztük az atommeghajtású Szevmorput.
A Euronews felidézi, 2018-ban Vlagyimir Putyin azt állította, hogy a Nyugat nem rendelkezik megfelelő védelemmel a Burevesztnyik ellen. Az orosz elnök elmondta, a rakéta alacsonyan repülve képes a legkülönbözőbb irányokból megközelíteni a célpontot, és könnyen kikerüli a légvédelmi rendszereket. A cirkálórakétáról akkor az a hír járta, hogy 10 méter hosszú és 5–6 tonna súlyú lesz, és hogy nukleáris robbanófejjel is felszerelhető.
Műholdfelvételek szerint Putyinék felgyorsították a „Repülő Csernobil" nevű fegyverük fejlesztését
Képes bizonyítékok vannak arról, hogy az oroszok leszállították a „Repülő Csernobilnak" is nevezett Burevesztnyik rakétát egy olyan észak-oroszországi területre, ahol további teszteket végezhetnek rajta.
A most előkészítés alatt álló próba kulcsfontosságúak lehet, mert a Burevesztnyik korábbi helyszíni tesztjeit nem koronázta siker. Sőt, 2019 augusztusában a Fehér-tengeren található orosz katonai bázison többen meghaltak a kísérletek során. Az amerikai hírszerzés szerint akkor a rakéta leghosszabb repülése alig két percig tartott, és a tesztrakéták egyike sem jutott 35 kilométernél messzebbre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)