Itthon HVG 2024. november. 27. 14:21

Zárcsere-gate: első fokon nyert a hódmezővásárhelyi önkormányzat a református egyházközséggel szemben

Egy iskolaépület miatt zajlott birtokvédelmi per, amelyet az egyház szeretett volna teljes egészében megszerezni.

Joga volt a hódmezővásárhelyi önkormányzatnak zárcserével megakadályozni, hogy a helyi református egyházközség iskolája helyiségeket foglaljon el a város tulajdonában álló iskolaépületben – erről a Telex ír.

Mint korábban megírtuk, egy Semjén Zsolt által jegyzett jogszabály lehetővé tette a felekezeteknek, hogy benyújtsák igényüket azokra az önkormányzati vagy állami tulajdonú iskolaépületekre, ahol egyházi szervezésű oktató-nevelő munka zajlik. Hódmezővásárhelyen az Ótemplomi Református Egyházközség két, összesen közel egymilliárd forint értékű épületért jelentkezett be, annak ellenére, hogy azoknak csak egy részét használják óvodaként, illetve iskolaként.

A közgyűlés úgy döntött, hogy nem adják át az ingatlanokat, a Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola azonban tavaly augusztusban több földszinti termet is megpróbált elfoglalni abban az épületben, amelynek emeletére az önkormányzat korábban ingyenesen befogadta. A város a tanév kezdete előtt lecseréltette a zárakat a földszinten, az iskola pedig megpróbálta feltörni a lezárt termek ajtaját. A vita elbírálásával a mórahalmi jegyzőt bízták meg, aki az egyházi iskola igényét tartotta jogosnak, az önkormányzat azonban birtokvédelmi pert indított.

A perben a Szegedi Járásbíróság első fokon kimondta, hogy az önkormányzatnak joga volt a zárcseréhez, a saját tulajdonában álló ingatlana védelméhez.

Az iskola kell, vagy csak a focipálya? Zajlik a harc az ingatlanokért az önkormányzatok és az egyházak között

Több önkormányzat is ellenállt az egyházak követeléseinek, és nem adta át a felekezetek által korábban soha nem is birtokolt iskoláját.

Hirdetés
Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.