Az agyevő amőba, vagyis a Naegleria fowleri a meleg vizeket kedveli, így Amerika északi részén eddig nem igazán találkoztak vele. De csak eddig.
A klímaváltozás kedvezhet egy veszélyes parazita, az agyevő amőba (Naegleria fowleri) terjedésének, ami így olyan területekre is eljuthat, ahol korábban nem volt jelen – írta a Guardian. A kórokozó az orron keresztül juthat be a szervezetbe, ahol egyből az agyszöveteket kezdi el pusztítani. A tudományos beszámolók szerint az amőba által kiváltott kór mindössze
öt nap alatt végezhet az emberrel.
A Guardian által idézett szakértő, a Kaliforniai Egyetem környezetvédelmi mérnöke, Yun Shen szerint a globális felmelegedés miatt a hűvösebb vizek is egyre melegebbé válhatnak, ami ideális környezetet teremt még az agyevő amőba számára is. A parazita eddig elsősorban Amerika déli részein fordult elő, mivel az ottani vízhőmérséklet 30 fok körüli.
Voltak ugyanakkor észlelések, illetve olyan jelzések, amikor a lakosság agyevő amőba okozta megbetegedésről számolt be. Ez történt a kanadai határ közelében fekvő Minnesotában is – vagyis egy jóval hidegebb területen. Később pedig egy nebraskai gyermek került kapcsolatba a kórokozóval, ami miatt el is hunyt.
A szakértők rámutattak: a klímaváltozás gyakoribbá teheti az árvizeket is, ami a terület ökoszisztémáját felborítva veszélyes, korábban nem honos baktériumokat juttathat a talajvizekbe.
Az agyevő amőba kimutatására még nem létezik teszt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.