A kutatók mostanra már megértették, miként születnek a bolygók, ám még a fejlett eszközök segítségével is szinte lehetetlen szemtanúja lenni a folyamatnak. Most olyan jeleket vizsgáltak, amelyek eddig elkerülték a tudósok figyelmét.
Az amerikai Harvard–Smithsonian Center for Astrophysics csillagászai most egy új módszert fejlesztettek ki, hogy kimutassák az újszülött bolygókat – írja az Interesting Engineering.
Feng Long, az Astrophysical Journal Letters című tudományos lapban közölt tanulmány vezető szerzője szerint eddig csupán egy-két alkalommal tudtak a tudósok sikeresen felkutatni egy újszülött bolygót. A probléma, hogy ezek túl halványak, ugyanis vastag por- és gázrétegbe burkolóznak. Emiatt csak arra maradt lehetőségük a kutatóknak, hogy olyan nyomokat keressenek, ami arra utal, hogy bolygó fejlődik a porréteg alatt.
Olyan új bolygókat találtak, hogy teljesen más kategóriába kellett sorolni őket
A vörös törpék körül keringő planéták félig víz-, félig kőzetbolygók.
Épp ezt tette Long a munkatársaival az 518 fényévre található LkCa 15 protoplanetáris korong kapcsán is. A szakemberek a néhány évvel ezelőtt rögzített adatokat tanulmányozták, és észrevettek két olyan jelet, ami korábban elkerülte a tudósok figyelmét. A 2019-es megfigyelésből most egy „kis csomót” és egy „ívet” fedeztek fel, amelyekről kiderült, hogy mindkettő egy-egy fényes anyaghalmaz. A szakemberek számítógépes elemzéssel vizsgálták a mozgásukat, és megállapították, hogy a helyzetük, méretük és egymáshoz viszonyított pozíciójuk alapján az adott pontokon bolygóknak kell lenniük.
A két anyaghalmaz nagyjából 120 fokban áll egymástól. A szakember szerint ennek az elkülönülésnek a mértéke matematikai szempontból is fontos, mert bizonyíthatja, hogy újszülött bolygókról van szó.
Szén-dioxidot talált egy idegen bolygó légkörében a James Webb űrteleszkóp
A WASP-39b 700 fényévnyire van a Földtől, a légkörében pedig egyértelműen kimutatható a szén-dioxid jelenléte.
A tudós szerint a technológia még mindig nem elég fejlett ahhoz, hogy ezeket a bolygókat lefényképezzük, de a jövőben talán erre is sor kerülhet majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(A kiemelt kép illusztráció.)