Európában most emberek milliói osztanak és szoroznak, járják a lakást, nézik elektromos árammal működő eszközeiket, hogy hogyan spórolhatnának az áramon. Ebből a szempontból a játékkonzolok esetében sem mindegy, hogy milyen beállításokat használunk.
Egy ritkán használt, ezért kikapcsolásra ítélt fagyasztó, a feleslegesen égő villanyok lekapcsolása, lemondás néhány elektronikus eszköz standby állapotáról is sokat jelenthet a villamosenergia-fogyasztás, így a pénztárca szempontjából. A játékkonzolok ugyan nem tartoznak a „csúcsfogyasztók” közé, de a „sok kicsi sokra megy” elv alapján, hozzájárulhatnak az áramfogyasztás mérsékléséhez.
Kezdjük az Xboxszal, a The Verge áttekintése alapján. Nem biztos, hogy mindenki tisztában van azzal, hogy az Xbox konzolok megfelelő módjának használata is segíthet az áramszámla csökkentésében. A Microsoft ugyanis két energiaellátási módot kínál Xbox konzoljain. Az Instant On készenléti módban tartja az Xbox One S és Xbox Series S/X konzolokat, amelyek így 11-13 wattot fogyasztanak (modelltől függően), és lehetővé teszi a játékosok számára, hogy azonnal folytassák a játékot. Az energiatakarékos mód (Energy Saver) ehhez képest csak körülbelül 0,5 wattot fogyaszt, viszont a játék folytatása előtt újra kell indítania az Xboxot. A Microsoft egyébként ez utóbbit, azaz az Energy Saver módot tette alapértelmezetté a március óta szállított Xbox konzolokon, viszont sok korábbi eszköz felhasználója fogja választani a vitathatatlanul kényelmesebb Instant On módot. Viszont ez most már a pénztárcájukat is érintheti. Természetesen az Xbox konzolok filmek streamelésére vagy játékra való használata is változó energiafelhasználással jár.
Mint írtuk, az energiatakarékos mód azt jelenti, hogy hidegen kell indítani az Xboxot minden alkalommal, amikor bekapcsolják. Ez így macerásnak tűnhet, viszont az némi gyógyírt jelent, hogy a Microsoft a közelmúltban felgyorsította a konzolok rendszerindítási idejét, ami így most öt másodperccel gyorsabb az Xbox Series X-en. Egyébként a Microsoft változtatásaival még a régebbi Xbox One modellek is gyorsabban indulnak. Összességében ez azt jelenti, hogy körülbelül 15 másodpercet kell várnia az Xbox Series X/S konzol bekapcsológombjának megnyomásától a játékig, de ezekkel a másodpercekkel közel annyit lehet megtakarítani, mint egy havi Netflix-előfizetés, legalábbis a The Verge számításai szerint.
A PS4-tulajdonosoknak is érdemes megnézniük, hogy melyik készenléti módot használják. A PlayStation 4 különböző típusú készenléti, pihenési és kikapcsolt üzemmódokat kínál, és néhányban lehetőség van a vezérlők töltésére vagy a szoftverfrissítések letöltésére. Érdemes figyelni arra, hogy az alapértelmezett „kikapcsolt” készenléti mód csak 0,5 wattot használ, viszont más módok ennek akár a hétszeresét is. A PS5-nél is hasonló a helyzet: alapértelmezett energiatakarékos üzemmódja beéri 0,5 wattal, de ha pihenő módban akár 2 wattot is használhat. Ez persze sokkal kisebb megtakarítás, mint az Xbox üzemmódváltása, de még mindig megéri, tekintettel az energiaárak kiszámíthatatlanságára a következő hónapokban.
Kevésbé kell aggódniuk a Nintendo Switch tulajdonosoknak. Aktív játék közben a Switch csak 7 wattot használ TV módban, ami jóval kevesebb, mint az Xbox Instant On készenléti üzemmódja. Kikapcsolt állapotban pedig csak 0,5 wattot használ.
És ha valaki PC-játékos? Nos, akkor ideje elkezdeni imádkozni azért, hogy az európai energiaárak mihamarabb elkezdjenek csökkenni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.